Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poradnik dobrego wędzenia. Które drewno do ryb, wieprzowiny, a które do dziczyzny?

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Do wędzenia nie należy stosować drzew iglastych, bo zawarte w nich związki żywiczne wpływają na gorzkawy smak wędzonek. Wyjątek stanowi jałowiec, który jednak należy stosować z umiarem. Jak rodzaj użytego drewna wpływa na barwę i zapach produktu? Sprawdźcie w naszej galerii.
Do wędzenia nie należy stosować drzew iglastych, bo zawarte w nich związki żywiczne wpływają na gorzkawy smak wędzonek. Wyjątek stanowi jałowiec, który jednak należy stosować z umiarem. Jak rodzaj użytego drewna wpływa na barwę i zapach produktu? Sprawdźcie w naszej galerii. Pixabay
Jabłoń nadaje się do wędzenia drobiu – jest słodkawa i barwi skórkę na ciemny brąz. Smak wędzonej dziczyzny zaostrzy jesion. Jakie jeszcze są zasady dobrego wędzenia? Sprawdźcie w naszej galerii.

W ramach projektu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pn. „Wpływ procesu wędzenia na bezpieczeństwo żywności” zespół naukowców z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie opracował „Poradnik dobrego wędzenia”. Zawiera on szereg cennych porad dla amatorów wędzonek domowej roboty i nie tylko.

- Do wędzenia używa się drewna z drzew liściastych, tlącego się, bez kory, najczęściej bukowego, grabu, wiązu, dębu, olchy, akacji, śliwy, jabłoni, gruszy i klonu. Rodzaj użytego drewna ma wpływ na kolor i aromat produktu, szczególnie uwędzonej ryby – czytamy w poradniku.

Autorzy uczulają, żeby do wędzenia nie stosować drzew iglastych. - Z uwagi na zawartość dużych ilości związków żywicznych, które wpływają na gorzkawy smak wędzonek, ich nieprzyjemny zapach oraz z powodu dużych ilości sadzy powstających podczas procesu palenia – objaśniają eksperci. - Wyjątek stanowi jałowiec, który jednak należy stosować z umiarem.

Jak rodzaj użytego drewna wpływa na barwę i zapach produktu? Sprawdźcie w naszej galerii.

Źródło: "Poradnik dobrego wędzenia" CDR w Brwinowie

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska