https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powietrze mamy dobre, ale wody ciągle są brudne

(AKA)
Nad jeziorem Zamkowym warto głęboko oddychać. Czystość wody pozostawia jednak wiele do życzenia.
Nad jeziorem Zamkowym warto głęboko oddychać. Czystość wody pozostawia jednak wiele do życzenia. Fot. Piotr Bilski
Jakość powietrza w Wąbrzeźnie i powiecie cały czas się poprawia. Gorzej z wodą - żadne z naszych jezior nie mieści się w I, albo choć II klasie czystości.

Od czterech lat czystość powietrza w powiecie wąbrzeskim utrzymuje się na dobrym poziomie. Tak dobrym, że właściwie nie wymaga poprawy
Przynajmniej pod względem zawartości dwutlenku siarki i azotu. Żadna z wartości dopuszczonych przepisami nie jest przekroczona. W ostatnim czasie znacznie poprawiła się także jakość powietrza w samym mieście. Bez wątpienia to zasługa obwodnicy, dzięki której znacznie zmalała ilość samochodów przejeżdżających przez Wąbrzeźno.
Możemy się również pochwalić rosnącą ilością lasów. W ciągu ostatnich czterech lat przybyło ich w powiecie około 200 hektarów. Najwięcej lasów znajduje się w gminie Wąbrzeźno, bo aż 548 hektarów, a najmniej w gminie Książki - tylko 85 hektarów.
Niestety, od kilku lat wiele do życzenia
pozostawia jakość wód w naszym powiecie. O ile woda pitna jest na dobrym poziomie, to wody w jeziorach i rzekach są bardzo zanieczyszczone. Głównie ściekami - we wsiach w których nie ma kanalizacji - oraz nawozami, które spływają z pól do jezior.
Jedynie kanał Zgniłka posiada wody III klasy czystości. Natomiast największa rzeka, która przepływa przez powiat - Struga Wąbrzeska - posiada wody pozaklasowe.
Tylko jedno jezioro
- Wieczno Południowe - ma wody w drugiej klasie czystości. Trzy jeziora mieszczą się w klasie trzeciej:Blizno, Wieczno Północne i jezioro Zamkowe.
Niestety, aż cztery jeziora są tak bardzo zanieczyszczone, że nie mieszczą się w klasyfikacji! Są to: Frydek, Płużnickie, Sitno i Wieldządzkie.
Stan powietrza oraz wód zbadali i opisali urzędnicy tworząc "Program ochrony środowiska z planem gospodarki odpadami powiatu wąbrzeskiego na lata 2008-2011 i z perspektywą na lata 2012-2015".
Co zaplanowali urzędnicy?
Aby ratować wody, program zakłada przede wszystkim ograniczenie spływów powierzchniowych z pól, racjonalizację nawożenia i przekonywanie rolników do korzystania z nawozów naturalnych. Planowane jest również uporządkowanie gospodarki ściekowej przez rozwój sieci kanalizacyjnej i systematyczną modernizację oczyszczalni.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska