Obecnie trwa kolejny etap konkursu „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa”. Nabór wniosków został rozpoczęty 4 kwietnia, zakończony zostanie 29 lipca 2016 r. To konkurs na tzw. szybkiej ścieżce, którą cechuje minimum formalności, a czas od złożenia wniosku do wydania decyzji to najwyżej 60 dni. Adresatami są firmy spełniające kryteria mikro-, małych i średnich firm (w tym nowe start-upy).
Celem projektu badawczo-rozwojowego jest opracowanie nowego lub znacząco ulepszonego produktu, procesu lub usługi. Firma, która uzyska dotację, może zlecić realizację części prac B+R podwykonawcy.
Szczegółowe informacje: www.ncbir.pl.
Z kolei firma mająca innowacyjny pomysł, który trzeba poprzedzić badaniami, może uzyskać wsparcie w konkursie „Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw”. 13 maja został zakończony nabór wniosków w II konkursie. Budżet wyniósł ponad 1 mld zł. Kolejny konkurs ogłoszony zostanie 29 lipca, a nabór po¬trwa od 1 września do 31 października. Dofinansowanie można przeznaczyć na zakup technologii lub aparatury umożliwiającej prowadzenie prac badawczo-rozwojowych (B+R).
Szczegóły na stronie internetowej: www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
Środki przeznaczone bezpośrednio na wdrożenie innowacji do produkcji pozyskać można z kolei w konkursie „Badania na rynek”. Cieszy się on tak ogromnym zainteresowaniem, że zwiększono budżet II etapu do 1 mld zł. Wnioski można składać od 1 czerwca do 31 sierpnia. Więcej na stronie: https://poir.parp.gov.pl/badania-na-rynek/poddzialanie-3-2-1-badania-na-rynek.
Więcej o Programie
Inteligentny Rozwój:
www.poir.gov.pl
**
www.funduszeeuropejskie.gov.pl
**
Główny Punkt Informacyjny: Bydgoszcz – tel.: 52 321 33 42,
e-mail: [email protected]
Dobre wzory: projekty już wdrożone
Piotr Bloch, prezes firmy Apis:
Wzrost konkurencyjności to efekt konsekwentnie prowadzonej przez nas od wielu lat strategii – szukamy nowych rozwiązań, nie boimy się nowości, a przykład zrewitalizowanej papierni i zastosowania wynalazków najlepiej to potwierdza. Wprowadzone przez nas unowocześnienia są nowatorskie w skali kraju, a nawet Europy. Same innowacje jednak nie dają przewagi konkurencyjnej, należy je odpowiednio wdrożyć i wykorzystać, co nam się udało.
Firma Apis przy wsparciu funduszy unijnych zrealizowała z sukcesem projekt, dzięki któremu rynek wzbogacił się o biostatyczny i całkowicie ekologiczny papier tekturowy. Produkuje się z niego opakowania zbiorcze typu kartony, co przekłada się na zwiększenie sprzedaży i wzrost konkurencyjności firmy na rynku.
Robert Gajor, prezes Wikana Bioenergia
Unia Europejska dąży do tego, by zwiększyć wykorzystanie nawozów organicznych, które regenerują warstwę próchniczą w glebie. Opracowywany przez nas Biona w właśnie taką funkcję ma spełniać. Dodatkowo, dzięki zawartości łatwo przyswajalnego hydratu wapnia, będzie walczył ze zjawiskiem zakwaszenia gleby spowodowanym przez długo¬trwałe stosowanie nawozów sztucznych.
Firma Wikana Bioenergia dzięki Funduszom Europejskim wprowadziła na rynek innowacyjny nawóz wytwarzany z wykorzystaniem pofermentu – głównego odpadu przy produkcji energii w biogazowniach.
Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej
