Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracujesz przed komputerem? To może się źle skończyć. Pamiętaj o podstawowych zasadach

Marta Pieszczyńska
sxc.hu
Długie siedzenie przed komputerem może się źle odbić na naszym zdrowiu. Spróbuj temu zapobiec!

Wzrok

Zbyt długie spędzanie czasu przed monitorem sprawia, że pod koniec dnia czujemy nieprzyjemne pieczenie oczu. O ile jednak dolegliwość tę można złagodzić dostępnymi bez recepty kroplami nawilżającymi rogówkę, to już z pozostałymi zagrożeniami dla wzroku nie poradzimy sobie bez interwencji specjalisty. Praca przed komputerem nierzadko prowadzi bowiem do krótkowzroczności, rozmywania obrazu czy podwójnego widzenia.

Ale kłopoty ze wzrokiem wynikają również z samej specyfiki pracy, podczas której oczy przez kilka godzin skupione są w stałej odległości od obiektu (monitora). Niestety, fakt ten skutkuje zwiotczeniem mięśni gałki ocznej i problemami z akomodacją wzroku.

Jak zatem pomóc oczom narażonym na całodzienne oddziaływanie komputera?

Zacznijmy od monitora. Zgodnie z zaleceniami Sanepidu, odległość od monitora osoby pracującej przy komputerze powinna wynosić około 70 cm., natomiast odległość tyłu monitora od następnej osoby musi być nie mniejsza niż 130 cm.
Pamiętajmy również, aby monitor nie stał na tle okna, a jego górny brzeg znajdował się poniżej poziomu oczu.

Przeczytaj także: Dlaczego miewamy napady niepohamowanego apetytu?

Oprócz zasad związanych bezpośrednio ze sprzętem, warto także pamiętać o kilku dodatkowych wskazówkach. W pomieszczeniu, w którym znajdują się komputery, należy umieścić dużo zieleni, dla neutralizacji wpływu szkodliwego promieniowania i zapewnienia oczom relaksującego widoku zieleni. W związku z tym, że w naturalnych warunkach oko zmienia obiekty zainteresowania, skupiając się raz na przedmiotach bliskich, raz na odległych, pamiętajmy o przerwach nie rzadziej niż co dwie godziny. Wystarczy pięć, dziesięć minut.

Osoby, które noszą okulary, powinny zaopatrzyć się w szkła z warstwami antyrefleksyjnymi. Dzięki temu oczy nie będą narażone na męczące i szkodliwe odbicia światła od powierzchni szkieł.

Kręgosłup

Praca przed komputerem wymaga dobrego krzesła. Optymalne to takie, które umożliwia regulację wysokości oraz ma boczne podpórki, które są wsparciem dla ciała i odciążają kręgosłup. Korzystajmy z nich jak najczęściej! Gdy siedzimy, stopy powinny dotykać podłogi, a plecy być w miarę proste. Ustawiamy krzesło tak, by plecy przylegały do specjalnie wyprofilowanego oparcia.

Nie wolno zbytnio pochylać się do przodu ani wyciągać głowy przed siebie - taka pozycja grozi zniesieniem lordozy szyjnej. Częstym grzechem jest również podtrzymywanie słuchawki barkiem.

Kolejny element to zagospodarowanie przestrzeni na biurku. Pisząc na klawiaturze, powinniśmy mieć miejsce na oparcie rąk. Łokcie nie mogą "wisieć" w powietrzu - takie ułożenie przeciąża barki.

Nadgarstki

O nich często zapominamy. Tymczasem podparcie nadgarstka przy korzystaniu z myszki zapobiega powstawaniu choroby zwanej RSI (Repetitive Strain Injury) czyli urazu, z którym mamy do czynienia wskutek długotrwałego powtarzania czynności. Niestety, wiele osób bagatelizuje nadgarstki. A na efekty nie trzeba długo czekać. Zaniedbanie prowadzi do postępowego drętwienia palców, dłoni oraz rąk. Sprawność manualna dłoni potrafi się zmniejszyć do tego stopnia, że z czasem trudno jest wykonać najprostsze czynności. Dlatego aby nie męczyć nadgarstków podczas pisania, połóżmy klawiaturę na poziomie łokcia lub nieco poniżej lub kupmy podkładkę żelową pod nadgarstki.

Ćwiczenia

Poniżej prezentujemy kilka prostych ćwiczeń, o których warto pamiętać, spędzając przed komputerem znaczną część dnia. Przywrócą one równowagę napięć mięśniowych i zapobiegną zaburzeniom czynnościowym narządów, tkanek.

- spleć ręce za głową i wypychaj klatkę piersiową maksymalnie do przodu, a następnie rozluźnij mięśnie;
- załóż ręce na oparciu (za siebie) i napnij mięśnie;
- siedząc, unieś kolano, złap je dłońmi i przyciągaj do tułowia;
- zegnij ręce w łokciach, odchyli je maksymalnie, napinając mięśnie;
- spleć nadgarstki, unieść wyprostowane ramiona nad głowę, przytrzymaj na 10 sekund i rozluźnij;
- złóż ramiona i dłonie jak do modlitwy, napnij mięśnie na 5-10 sekund;
- siedząc na krześle, dotknij dłońmi podłogi

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska