Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Glamowski: - Finanse samorządów zrujnowała polityka rządu PiS. Radni Grudziądza zgodzili się na emisję obligacji na 20 mln zł

(PA)
Obrzucanie się winą za brakujące środki budżecie miasta toczyło się podczas sesji nadzwyczajnej pomiędzy radnymi  PiS i KO w Grudziądzu
Obrzucanie się winą za brakujące środki budżecie miasta toczyło się podczas sesji nadzwyczajnej pomiędzy radnymi PiS i KO w Grudziądzu Aleksandra Pasis
Jak informowały władze Grudziądza podczas sesji nadzwyczajnej, pieniądze z obligacji są potrzebne na trwające inwestycje w mieście. Za emisją obligacji zagłosowało 14 radnych Koalicji Obywatelskiej i Sojuszu Obywatelski Grudziądz a 5 z PiS i Arkadiusz Goszka, radny niezrzeszony byli przeciw. Dyskusja była długa i momentami burzliwa.

Tomasz Szczechowski, skarbnik wyjaśniał: - Żyjemy w tak dynamicznych czasach, że samorządy zostały pozbawione części wpływów z podatków dochodowych od osób fizycznych, w związku z tym budżet miasta musiał ulegać modyfikacjom, aby odpowiadać na bieżące problemy, które wynikały z funkcjonowania jednostek miejskich. Zmiany, które zostały wprowadzone w ramach Polskiego Ładu dla miast na prawach powiatu, zakończyły się bardzo dużą ilością niepozyskanych środków, takich które jeszcze cztery lata temu można byłoby zapisać w Wieloletniej Prognozie Finansowej.

Jak tłumaczył na sesji nadzwyczajnej, we wtorek 14 listopada, skarbnik Szczechowski, jeśli radni zagłosują za uchwałami związanymi z finansami miasta, dochody miasta będą na poziomie ponad 796 mln zł, a wydatki na poziomie ponad 885 mln zł. - Różnica między dochodami majątkowymi, a wydatkami majątkowymi to będzie deficyt na poziomie 60 mln zł - podawał wyliczenia Tomasz Szczechowski. - Wszystkie nasze dochody bieżące plus wolne środki, które mieliśmy z lat ubiegłych, musimy przeznaczyć na wydatki bieżące w tym przypadku: 19,5 mln zł na edukację i 3,5 mln zł na pomoc społeczną. W związku z tym, aby dokończyć inwestycje które są w mieście realizowane konieczne jest wyemitowanie obligacji na poziomie 20 mln zł.

Sławomir Szymański, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości: - W tym roku próbujemy pozyskać środki z obligacji drugi raz. W marcu w kwocie 61,5 mln zł, teraz 20 mln zł. To świadczy o nieładzie tym bardziej że pan prezydent często publicznie chwali się, że doprowadził do uporządkowania finansów w naszym mieście. No tak to nie wygląda. To nie jest uporządkowanie finansów i wzięcie po raz kolejny obligacji. To świadczy o tym, że tak nie jest.

Prezydent: Finanse samorządów zrujnował rząd PiS

Prezydent Maciej Glamowski ripostował: - Myślę, że finanse miasta zostały uporządkowane, a z drugiej strony zostały zrujnowane przez politykę rządu PiS. Pozyskujemy środki z różnych zewnętrznych źródeł czy to unijne od marszałka, czy rządowe na inwestycje. Chcę też podkreślić, że wiele z nich jeszcze nie wpłynęło. Podam przykłady:

  • budowa układu drogowego na osiedlu Rządz (deklaracja rządowa ok. 16 mln zł. Dotąd wpłynęło 2,9 mln zł)
  • budowa hali targowej (deklaracja rządowa ok. 23 mln zł; dotąd wpłynęło 0 zł)
  • modernizacja ulic Rządz - Mniszek (deklaracja rządowa ok. 60 mln zł; dotąd wpłynęło 0 zł)
  • budowa basenu na os. Strzemięcin (deklaracja rządowa ok. 30 mln zł; dotąd wpłynęło 0 zł)

Prezydent jednocześnie zaznaczał, że są to środki w ramach Polskiego Ładu, a w tym programie zasada jest taka, że najpierw wkład własny, a dopiero kolejne wpływy to zadeklarowane środki rządowe. - Oczywiście one wpłyną, ale na ten moment ich nie ma - mówi Maciej Glamowski. I kontynuuje: - To co doskwiera samorządom, to dochody bieżące. W wyniku polityki rządu PiS, stosowanie różnych ulg w podatku PiT, dodam że słusznych, odbyło się kosztem samorządów. W tym obszarze mamy niedoszacowanie na poziomie ponad 38 mln zł. To są środki, które powinny być przeznaczone na oświatę, pomoc społeczną, podwyżki. I środki, które pozyskaliśmy właśnie w te obszary włożyliśmy, dlatego by inwestycje mogły toczyć się dalej, musimy wyemitować obligacje. Mam nadzieję, że sytuacja samorządów poprawi się w kolejnym roku.

Tomasz Smolarek, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej: - Gdyby ubytek z podatku PIT na poziomie ponad 38 mln zł nie został nałożony przez rząd PiS za lata 2019-2023 , to może byśmy nie mówili o obligacjach. Ten problem dotyczy nie tylko Grudziądza, ale wielu innych miast w Polsce. Minus 38 mln zł tych pieniędzy nie ma. Kto jest odpowiedzialny? Sztandarowy Polski Ład, dla mnie kit!

Ripostował Krzysztof Kosiński, radny PiS: - Chcecie dziury i braki zrzucać na PiS! Na to nie ma zgody!

Ostatecznie na emisję obligacji zgodziła się większość radnych Grudziądza. Nieobecni byli radni PiS: Miłosz Joniec, Andrzej Wiśniewski i Grzegorz Klein.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska