We wtorek, 20 lutego 2024 roku od godzin porannych w rejonie Włocławka trwały utrudnienia spowodowane przez protesty rolników powiatu włocławskiego.
Długa kolumna ciągników przejechała przez Włocławek aleją Chopina, ul. Okrzei i Toruńską do Anwilu SA i z powrotem blokując i spowalniając ruch innych pojazdów.
Przed włocławskim marketami - Lidl, Auchan i Kaufland rolnicy z rejonu Dobrzynia nad Wisłą, Brześcia Kujawskiego, Kowala, a nawet Gostynina rozdawali ulotki dotyczące m.in.:
- strajku rolników
- Zielonego Ładu
- pakietu Fit fot 55
- sytuacji związanej z ukraińskim zbożem
- pestycydami
Klienci wychodzący z marketów otrzymywali od rolników owoce i warzywa, a nawet kwiaty.
- Nasz protest nie dotyczy tylko jednego problemu, bo sytuacja jest złożona - mówi Marcin Brudnowski z Gostynina. - Towar sprowadzany poniżej kosztów powoduje to, że fundusz kapitałowy, który zainwestował na Ukrainie, teraz zarabia. Kiedy się po cenach dumpingowych sprowadza towar, to nas wykańczają. I w perspektywie kilkunastu lat my zbankrutujemy. I ważna sprawa, o której mówią sami ukraińscy dziennikarze - kwestia prania zdefraudowanych pieniędzy. Kolejna ważna kwestia - my jako rolnicy musimy spełniać rygorystyczne wymogi, Ukraina - nie. Miała to wcześniej zagwarantowane w kontyngentach, wpuszczała do nas przed wojną nieduże ilości zboża - tysiące ton to nie było dla nas zagrożenie. Rynek polski jest olbrzymi i to nie stanowiło problemu. Jednak kiedy to przyszło do nas w wielkości pięć, sześć milionów ton to już się zrobił problem. A najlepsze jest to, że zapis o niekontrolowaniu ich parametrów został nadal.
Harmonogram protestu w rejonie Włocławka, 20 lutego 2024 roku:
Protesty rolników w gminie Lubień Kujawski
Protest zaplanowano w godz. 9-20. Zgromadzenie rozpocznie się w miejscowości Chojny 21. Liczba uczestników protestu rolników na terenie gminy Lubień Kujawski przewidywana jest od 100 do 1000 osób. W miejscowości Chojny rozpocznie się przejazd ciągnikami i maszynami rolniczymi na trasie Lubień Kujawski – Kowal - Włocławek. Blokowanie węzła autostrady A1.
Protesty rolników w Izbicy Kujawskiej
Protest w godz. 10-14:00 rozpocznie się w miejscowości Izbica Kujawska (Plac Targowy). Następnie odbędzie się przejazd uczestników pojazdami rolniczymi drogami wojewódzkimi nr 269 i nr 270 do Lubrańca i powrót do Izbicy Kujawskiej w miejsce rozpoczęcia zgromadzenia. Przewidywany jest udział 50 osób i 50 ciągników.
Protesty rolników w gminie Lubraniec
Na terenie gminy Lubraniec zaplanowane są protesty w formie zorganizowanego zgromadzenia. Nastąpi przejazd drogą wojewódzką nr 270 z targowiska z Izbicy Kujawskiej przez Lubraniec do w miejscowości Lubraniec - Parcele (rondo) na terenie gminy Lubraniec. Przejazd ma odbyć się w formie przejazdu kolumny ciągników około 50 ciągników bez blokad. Może nastąpić jedynie spowolnienie ruchu według oceny organizatora (zator na drodze).
Początek o godzinie 10:00.
Protesty rolników w gminie Brześć Kujawski
Na terenie gminy Brześć Kujawski od godziny 8:00 trwać będzie akcja protestacyjna rolników. Miejscem zbiórki jest parking Brzeskiego Centrum Kultury i Historii "Wahadło" w Brześciu Kujawskim, ul. Kolejowa 44. Przewidywana liczba uczestników to około 200 osób. Zgromadzenie będzie miało miejsce na trasie Drogi Krajowej nr 62, rozpocznie się przy BCKiH Wahadło, a następnie pojazdy: I grupa protestujących przemieści się na węzeł autostradowy Pikutkowo (blokada wjazdu i zjazdu Autostrada A1), II grupa protestujących przemieści się na węzeł autostradowy Brzezie (blokada wjazdu i zjazdu Autostrada A1). Po godzinie 12:00 nastąpi przejazd do Włocławka w kierunku Anwilu SA. Droga powrotna przejazd przez Włocławek: I grupa protestujących w kierunku Brześcia Kujawskiego, II grupa protestujących w kierunku Kowala.
Dodajmy, iż wjazd na autostradę A1 będzie blokowany już od godziny 8 przez rolników z gminy Lubanie i Bądkowo, którzy spotykają się właśnie przy węźle autostradowym Brzezie.