Przekonaj się co jest dobre i nasze, czyli skosztuj kujawsko-pomorskich specjałów

Artykuł sponsorowany
Jednym z jurorów w konkursie „Nasze Dobre z Kujaw i Pomorza” będzie szef kuchni Rafał Godziemski.
Jednym z jurorów w konkursie „Nasze Dobre z Kujaw i Pomorza” będzie szef kuchni Rafał Godziemski. Filip Kowalkowski
8 grudnia zapraszamy na Targi Produktów Regionalnych oraz XII edycję konkursu „Nasze Dobre z Kujaw i Pomorza”. Na imprezę w bydgoskiej hali Łuczniczka wstęp jest wolny.

Zbliżające się święta to czas między innymi swoistej uczty kulinarnej. Na naszych stołach w te dni goszczą najsmaczniejsze potrawy z najbardziej ulubionych przez nas produktów.
Szczególną uwagę przykładamy też do wyboru i zakupu wyrobów spożywczych z których te smakołyki potem powstają.

Łuczniczka pełna smakołyków
Dlatego doskonałą okazją ku temu mogą być Targi Produktów Regionalnych oraz XII edycja konkursu „Nasze Dobre z Kujaw i Pomorza”, które odbędą się w niedzielę, 8 grudnia, w godzinach 11.00-19.00 w bydgoskiej hali sportowo-widowiskowej „Łuczniczka”.

Tego dnia hala Łuczniczka stanie się prawdziwym rajem dla smakoszy. Szczególnie dla tych, którzy cenią sobie wyroby z Kujaw i Pomorza. Na grudniowych targach znaleźć będzie można kilkadziesiąt stoisk z lokalnymi produktami.

Wśród wystawców nie zabraknie piekarni, masarni, pasiek, wytwórni serów, producentów olejów, nabiału, warzelni itp.
Aby móc się delektować w komfortowych warunkach dla wszystkich odwiedzających przygotowana zostanie także specjalna strefa biesiadowania do degustacji produktów. A posiłek umilą między innymi występy artystyczne.


SZCZEGÓŁY WYDARZENIA


Mistrzowie wybiorą najlepsze produkty ...
Podczas targów odbędzie się również kolejna edycja konkursu „Nasze Dobre z Kujaw i Pomorza”. Tym razem w odmienionej formule. Najlepsze produkty wybrane zostaną przez jury. Do współpracy w roli jurorów zaproszeni zostali najlepsi szefowie kuchni z naszego regionu:

- Rafał Godziemski - właściciel restauracji Bistro at Home by Rafał Godziemski, pasjonat gotowania i walorów estetycznych dań.
- dr Józef Sadkiewicz - adiunkt UTP na Wydziale Technologii Żywności i Inżynierii Chemicznej. Wieloletni praktyk i ekspert w branży zbożowo-młynarsko-piekarskiej i kulinarnej. Prezes i współwłaściciel Instytutu i Akademii Kulinarnej Sadkiewicza.
- Krzysztof Bielawski - szef kuchni restauracji Jatki 6 z tytułem Gault & Millau „Młody talent 2016 - region północny” oraz „Kucharz Młody Talent 2015” przyznanym przez Poland 100 Best Restaurants.

- Marcin Szukaj - szef Restauracji Kuchnia by Marcin Szukaj oraz Bulwar Bistro, członek Zarządu Euro-Toques Polska. Laureat licznych prestiżowych konkursów kulinarnych, m.in. Kujawsko-Pomorskich Potyczek Kulinarnych czy Primerba Cup.
Zwycięzcy zostaną ogłoszeni na koniec imprezy i otrzymają pamiątkowe statuetki oraz Certyfikat Jakości „Nasze Dobre” - znak jakości, którym można posługiwać się przez rok.

... a publiczność restaurację
Ważna rolę odegrają również wszyscy którzy odwiedzą targi. To w wyniku ich głosowania zostanie przyznana Nagroda Publiczności dla najlepszej restauracji.

Przekonaj się co jest dobre i nasze, czyli skosztuj kujawsko-pomorskich specjałów

Materiał oryginalny: Przekonaj się co jest dobre i nasze, czyli skosztuj kujawsko-pomorskich specjałów - Express Bydgoski

Dodaj ogłoszenie