MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przybywa drzew w Rypinie. Miasto inwestuje w ekologię

Tomasz Błaszkiewicz
Tomasz Błaszkiewicz
UM Rypin
W niedzielę 22 września Rypin będzie gospodarzem pikniku ekologicznego. Podczas imprezy zostanie zaprezentowany nowy samochód, pozyskany w ramach projektu „Ekopatrol”. Samorządowcy podsumują też dotychczasowe działania przyjazne przyrodzie.

Niedzielny piknik będzie doskonałą okazją do podsumowania działań ekologicznych podejmowanych przez samorząd w ostatnich latach.

Więcej zieleni

Od około dziesięciu lat Rypin uczestniczy w programie wykonywania nasadzeń drzew, realizowanym m.in. z pieniędzy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Tylko w ubiegłym roku posadzono 56 drzew w różnych częściach miasta m.in. w okolicach Nowego Rynku i w parku im. Piłsudskiego.

– Średnio w ciągu roku przeznaczamy na ten cel od 12 do 15 tys. zł – tłumaczy Przemysław Rębacz z Wydziału Nieruchomości i Środowiska Urzędu Miasta Rypin.

Nowy skwer z zielenią został ostatnio otwarty przy ul. Powstania Styczniowego. Dawniej na tej działce działała stacja paliw. Po jej zamknięciu miejsce to przez długi czas nie było zagospodarowane.

– W ubiegłym roku, dzięki staraniom burmistrza Pawła Grzybowskiego, za symboliczną kwotę udało się wykupić działkę od PKN Orlen – wyjaśnia Magdalena Balińska z Wydziału Promocji UM Rypin. – Prace projektowe nad tworzeniem nowego miejsca z zielenią rozpoczęły się w roku wyjątkowego jubileuszu, tj. 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Oprócz drzew i krzewów, została zakopana kapsuła z myślą o kolejnych pokoleniach.

Programy dla mieszkańców

Od 2013 roku magistrat, także z pomocą wojewódzkiego funduszu, prowadzi program unieszkodliwiania azbestu. O dofinansowanie mogą ubiegać się właściciele nieruchomości na których nadal wykorzystywane są wyroby zawierające azbest oraz właściciele, którzy już dokonali demontażu tych wyrobów, lecz jeszcze nie przekazali ich do unieszkodliwienia.

– Oferujemy także mieszkańcom dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła, z wysokoemisyjnych na ekologiczne – dodaje Rębacz. – Tegoroczny nabór jest już zamknięty, z uwagi na wyczerpanie puli. Wpłynęło do nas ponad 40 wniosków. Mimo wejścia w życie ogólnopolskiego programu „Czyste powietrze”, postanowiliśmy kontynuować nasz projekt, który według mnie jest dużo prostszy, a ponadto dopuszczamy kotły klasy 5.

Z myślą o najmłodszych

Ekologia to także działania miękkie m.in, edukacja dzieci. Urząd współpracuje w tym zakresie z jednostkami kultury, organizując i współfinansując konkursy. Uczestnicy tegorocznych warsztatów filmowych w RDK przygotowali film zatytułowany „Śmieciokalipsa”. W poprzednich latach odbywały się też zajęcia plastyczne i pokazy mody ekologicznej.

Niedzielny piknik odbędzie się na rypińskim stadionie. Początek o 14.00. W programie m.in. gry ekologiczne i dmuchańce dla najmłodszych. Dorośli będą mogli poznać szczegóły programu „Czyste powietrze”.

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska