Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rabka Zdrój - Miasto Dzieci Świata, kurort z uśmiechem w herbie

Zbigniew Politowski
Kuracjusze chętnie korzystają z inhalacji przy tężni solankowej, odbudowanej na wzór przedwojennej
Kuracjusze chętnie korzystają z inhalacji przy tężni solankowej, odbudowanej na wzór przedwojennej Zbigniew Politowski
To jedyne w Polsce uzdrowisko, w którym wśród kuracjuszy przeważają dzieci.

Jedną z uzdrowiskowych pereł w hojnie obdarzonej przez naturę obfitością źródeł mineralnych Małopolsce jest Rabka Zdrój, określana mianem Miasta Dzieci Świata. Ten renomowany kurort o randze europejskiej zasłynął przede wszystkim z leczenia i rehabilitacji najmłodszych, choć skuteczność tutejszych kuracji odczuwają na sobie również osoby w wieku dojrzałym.

Przeczytaj również: Wyspy Kanaryjskie - oaza urlopowej rozpusty

Niegdyś warzono tu sól

O tym, że rabczańskie krynice solankowe mają silne działanie zdrowotne wiedziano już przed wiekami. Istniał tu nawet prężny ośrodek solowarstwa z kilkoma warzelniami, o czym wspomina w swej Kronice Jan Długosz. Ludność miejscowa korzystała z miejscowych zdrojów, które skutecznie "leczyły gardziele". Urzędowy status kurortu miejscowość uzyskała w 1861 r. Odbudowano ujęcia wód, zaczęły powstawać łazienki kąpielowe, ruszyła budowa pensjonatów. Pod koniec XIX w. intensywnie rozwijający się kurort przeszedł w prywatne ręce, co jeszcze bardziej przyspieszyło jego rozbudowę.

Przeczytaj również: Kapadocja z chmur i od podziemi

Gdyby nie wojna...

obejrzymy eksponaty związane z tym właśnie odznaczeniem
(fot. Wikipedia)

Z roku na rok rosła liczba kuracjuszy, skuszonych famą o niezwykłej skuteczności zdrowotnych pobytów w gorczańskiej oazie zdrowia. Na pozytywne efekty kuracji wpływały bowiem nie tylko solankowe kąpiele, ale też łagodny, bodźcowy klimat oraz niezwykła uroda górskiej okolicy. W latach międzywojennych Rabka jako uzdrowisko dziecięce miała już sławę międzynarodową.

Druga wojna światowa przyniosła miejscowości zniszczenia i grabieże. Nowoczesne urządzenia i aparatura diagnostyczno-zabiegowa zostały wywiezione przez hitlerowców do Niemiec, a źródła solankowe zdewastowane i zanieczyszczone. Również przy wyzwalaniu miejscowości w 1945 r. Rabka doznała wielu zniszczeń (m.in. Niemcy spalili piękny zakład przyrodoleczniczy).

Renesans kurortu

Kilka lat trwała odbudowa zniszczonej bazy zdrojowiska. Podobnie jak inne polskie zespoły sanatoryjne zostało ono upaństwowione. W 1953 r. powstało Przedsiębiorstwo Państwowe "Uzdrowisko Rabka". W okresie Polski Ludowej kurort ulegał sukcesywnej modernizacji i rozbudowie. Dziś Rabka przeżywa swój renesans i umacnia pozycję i rolę największego zdrojowiska dziecięcego.

Ogromną bazę leczniczo-rehabilitacyjną Rabki Zdroju tworzą sanatoria, szpitale, zakłady przyrodolecznicze, instytuty medyczne, laboratoria, inhalatoria itp. Duża część tego ogromnego kompleksu znajduje się w gestii spółki "Uzdrowisko Rabka" SA, sukcesora dawnej firmy państwowej. W lecznictwie dziecięcym specjalnością Rabki są schorzenia układu oddechowego, alergie, cukrzyca, choroby kardiologiczne i narządu ruchu. Lecznictwo dorosłych to z kolei schorzenia układu oddechowego, układu krążenia oraz rehabilitacja po zawałach serca i zabiegach kardiochirurgicznych.

W ostatnich latach, za sprawą prac rewitalizacyjnych miasto zyskało na wizerunku. Od ubiegłego roku trwa rewitalizacja parku, w którym ma powstać Ogród Bajek i Baśni oraz kompleks ogrodów kwiatowych. W 2009 r. oddano do użytku tężnię solankową, podobną do tej, która została zniszczona w przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Nie tylko dla milusińskich

Rabka określana jest Miastem Dzieci Świata. Takie miano otrzymała na wniosek uczestników światowego zlotu Kawalerów Orderu Uśmiechu (odznaczenia nadawanego przez dzieci), który odbył się tu w 1996 r. Wówczas też zapadła decyzja o stworzeniu w centralnej części uzdrowiska dziecięcego parku rozrywki - "Rabkolandu". W pięknym centrum rozrywki i zabawy dla milusińskich mieści się również Muzeum Orderu Uśmiechu, prezentujące eksponaty związane z jedynym tego rodzajem odznaczeniem na świecie. Miasto znane jest milusińskim także z innych powodów - działa popularny Teatr Lalek "Rabcio", a przed zabytkowym budynek stacji PKP stoi pomnik Świętego Mikołaja. Jest też Muzeum Polskich Rekordów i Osobliwości, a w pobliskiej Chabówce największy w Polsce skansen taboru kolejowego.

Rabka to nie tylko wielki ośrodek uzdrowiskowy. To także wspaniałe wczasowisko i znakomita baza wypadowa w Gorce z mnogością tras pieszych i rowerowych, licznymi zabytkami w okolicy i stacjami narciarskimi. Warto tu przyjechać!

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska