Wideo. Rodzinny kapitał opiekuńczy

- Chciałbym zauważyć, że było wiele konsultacji z rodzicami, mieszkańcami dotyczących zamiaru likwidacji podstawówki w Sosnówce, a nigdzie nie wymieniono ich sprzeciwu choćby wyrażanego w postaci petycji. Przykre to. W mojej opinii głos społeczności został pominięty - skwitował sprawę radny Paweł Zdun, który jest z okręgu obejmującego teren funkcjonowania SP w Sosnówce. Jako jedyny zagłosował "przeciw" zamknięciu szkoły.
Iwona Ślusarska, kierownik referatu oświaty wyjaśniała że głosy mieszkańców, rodziców w formie petycji były rozpatrywane i oceniane przez radnych w uchwałach Rady Gminy na wcześniejszych sesjach. Dodajmy, że większością głosów uznane za bezzasadne.
Głos podczas czwartkowej (10 marca) sesji nadzwyczajnej poświęconej uchwale o likwidacji SP w Sosnówce zabrał wójt, Andrzej Rodziewicz: - Odniosę się historycznie do tego co na terenie Gminy Grudziądz wydarzyło się jeśli chodzi o system oświaty. Pamiętacie państwo radni rok 2015 kiedy udało się nam znaleźć fundację, która przejęła szkołę w Węgrowie, kolejną szkołą która została przekazana fundacji była podstawówka w Dusocinie. Niestety, ta fundacja nie wzięła pod uwagę możliwości funkcjonowania w Sosnówce między innymi z powodu ilość dzieci z obwodu, które w tej chwili nie uczestniczą w zajęciach w Sosnówce czyli 43 uczniów. Ponadto trzeba pamiętać o tym, że kwota dofinansowania szkoły z budżetu gminy wynosi ponad 1 mln zł.
Dodajmy, że Kujawsko - Pomorski Kurator Oświaty zaopiniował pozytywnie likwidację SP w Sosnówce. ZNP negatywnie. Jednak stanowisko ZNP uchwałą Rady Gminy Grudziądz w całości zostało odrzucone.
Cezary Grabowski z Fundacji Rozwoju Edukacji Najmłodszych, która prowadzi SP w Węgrowie i w Dusocinie: - Jeśli chodzi o Sosnówkę to nie bylibyśmy w stanie organizacyjnie poprowadzić trzeciej szkoły.
Powód: mało dzieci, słabe prognozy demograficzne
Powodem zamknięcia szkoły w Sosnówce jest dostosowanie sieci szkół na terenie Gm. Grudziądz do realnych potrzeb wynikających z zachodzących zmian demograficznych i prognoz dotyczących liczby uczniów oraz poprawa warunków kształcenia i rozwoju, bazy dydaktycznej. Dedykowaną szkołą dla dzieci z obwodu SP w Sosnówce jest SP w Sztynwagu. Obecnie w SP w Sosnówce uczy się w klasach I-VIII 50 uczniów i 10 w oddziale przedszkolnym.

Przypomnijmy, że rodzice i społeczność lokalna próbowała szukać fundację, która poprowadziłaby SP w Sosnówce. Wskazali - ale dopiero w styczniu br. - Fundację Ogólnopolski Operator Oświaty z Poznania. Ta, z kolei była wstępnie zainteresowana prowadzeniem podstawówki w formie publicznej (przyp. red. daje to możliwość finansowania z dwóch źródeł: subwencji oświatowej oraz środków przekazywanych przez gminę. W przypadku niepowodzenia prowadzenia szkoły w tej formie przez podmiot zewnętrzny, szkołę przejmuje ponownie samorząd). Na tę formę przejęcia nie wyrażały zgody władze Gm. Grudziądz. Szeroko sprawę walki rodziców uczniów, mieszkańców okolicznych wsi opisywaliśmy w poniższych artykułach
Ostatecznie, 10 marca podczas sesji nadzwyczajnej Gminy Grudziądz, 11 radnych zagłosowało za likwidacją SP w Sosnówce. Byli to:
- Elżbieta Adamowska
- Bożena Dzieżyńska
- Katarzyna Kałużna
- Grażyna Kasprzewska
- Hanna Kołodziej
- Zofia Koźmińska
- Teresa Majorke
- Piotr Parteka
- Magdalena Tesmer
- Czesław Wojtowicz
- Andrzej Zilz
Nieobecni byli: Anna Płóciennik, Edward Sadurski, Hanna Wein.