Prace remontowo-adaptacyjne i konserwatorskie zaplanowano we wszystkich oddziałach Muzeum Okręgowego. Największe zmiany czekają jednak Ratusz Staromiejski i Dom Eskenów. Na modernizację obu obiektów popłyną pieniądze z programu "Hanza nad Wisłą".
Ratusz w kwietniu nieczynny
Co będzie działo się w ratuszowych wnętrzach? Kluczowym etapem robót będzie adaptacja pomieszczeń na poddaszu. Powstaną tam nowe pracownie konserwatorskie, i biura dla administracji, która przeniesie się z II piętra. Dzięki temu II piętro budynku w całości będzie przeznaczone na powierzchnie ekspozycyjne. Planowana jest również pełna konserwacja historycznych stolarek okiennych, wymiana systemu zabezpieczeń oraz modernizacja ogrzewania i wentylacji.
- Dzięki temu uda nam się uzyskać odpowiednią temperaturę i wilgotność w salach wystawowych, co pozwoli na sprowadzanie nawet najbardziej wymagających zbiorów - cieszy się Marek Rubnikowicz, dyrektor Muzeum Okręgowego.
W związku z pracami Ratusz Staromiejski będzie zamknięty dla zwiedzających od 28 marca do końca kwietnia. Zacznie dłużej trzeba będzie poczekać na otwarcie Domu Eskenów przy ul. Łaziennej, w którym już kilka miesięcy temu rozpoczął się kompleksowy remont. Tu zmienia się wszystko - od dachu po systemy zabezpieczeń. Finał robót ma nastąpić pod koniec tego roku, kolejnych kilka miesięcy zajmie przygotowanie nowej wystawy stałej. W Domu Eskenów ma stanąć trójwymiarowa makieta pokazująca historię Torunia i rozwoju przestrzennego miasta od osady przedgrodowej aż po okres II wojny światowej.
"Świat Toruńskiego Piernika" się przeprowadza
Zmiany szykują się także w Domu Mikołaja Kopernika. Tam po pierwszym etapie modernizacji gotowe jest już podwórko, na którym będzie można odtąd realizować wystawy zewnętrzne. Prace zakończono także w przyszłej salce edukacyjnej. Drugi etap zakłada przygotowanie scenariusza i stworzenie nowej ekspozycji stałej o Mikołaju Koperniku. - Ale nie w tym roku i pewnie także nie w przyszłym - uprzedza Marek Rubnikowicz.
Z Domu Kopernika zniknie także interaktywna wystawa "Świat Toruńskiego Piernika". Co się z nią stanie? Trafi w zupełnie inne miejsce, na ul. Strumykową 4, do dawnej fabryce pierników Weesego, gdzie powstanie nowa komórka Muzeum Okręgowego - dział Świat Toruńskiego Piernika. Inwestycja zostanie zrealizowana w ciągu dwóch lat.
Większe Muzeum Podróżników
A już w połowie przyszłego roku udostępniony zostanie inny obiekt - kamienica przy ul. Franciszkańskiej, przylegająca do Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika. Do końca roku powinien się tam zakończyć remont, a po kilku kolejnych miesiącach - prace nad przygotowaniem wystaw.
Co będziemy mogli tam zobaczyć? Dyrektor Muzeum Okręgowego nie chce na razie zdradzać szczegółów: - Powiem tylko, że w nowym budynku przy Franciszkańskiej chcielibyśmy stworzyć aneks poświęcony przygodom podróżniczym torunian, a także część mówiącą o historii podróżowania.
Remonty we wszystkich oddziałach Muzeum (łącznie z zakończoną modernizacją Kamienicy pod Gwiazdą i budynku przy ul. św. Jakuba 20) pochłoną 28 mln zł. Większość środków pochodzi z Unii Europejskiej.
Marek Rubnikowicz nie ukrywa, że tak duże pieniądze pozwolą na prawdziwą metamorfozę instytucji. - Muzeum już zmieniło swoje oblicze - mówi. - Już samo posiadanie nowoczesnych systemów zabezpieczeń pozwala nam sprowadzać do Torunia rzeczy, o których wcześniej nam się nie śniło. W Kamienicy pod Gwiazdą przez kilka miesięcy pokazywaliśmy prace Olgi Boznańskiej, w maju będzie można oglądać u nas wystawę o historii samurajów, a w czerwcu zbiory z kolekcji Czartoryskich. To nie są rzeczy, które się chętnie wypożycza.
Czytaj e-wydanie »