Spotkanie turystów wyznaczono o godz. 8.30 na przystanku MZK, przy pl. Armii Krajowej w Toruniu. Trasa o długości około 10 km prowadzić będzie wałem przeciwpowodziowym, przez „Krowi Mostek”, Kluczyki, Fort XII, do Parku 1000 – lecia. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Hanna Czech. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie kamizelki odblaskowej.
Młyn na strudze
Jak informuje nas Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu - na mapie dóbr ziemskich Torunia z 1792 roku Kluczyki zaznaczono jako młyn wodny Schlűsselműhle na strudze płynącej od Podgórza. Na kolejnej mapie z początku XIX wieku na strudze płynącej do Wisły, przy Podgórzu został zaznaczony jako pierwszy młyn wodny Kluczyk, czyli Kluczek Műhle, a nad Wisłą drugi młyn Zieleniec, czyli Zieleniec Műhle.
W 2. połowie XIX wieku na terenie osady młyńskiej Kluczyk znajdowała się restauracja z salą taneczną nad stawem i strugą oraz ogród wycieczkowy. Osada pełniła rolę terenu rekreacyjnego dla torunian i podgórzan, którzy mogli dopłynąć na Kluczyki statkiem wycieczkowym. Co ciekawe, w 1880 roku panowie Huhn i John, właściciele parowca wiślanego, urządzili dla dzieci szkolnych z domu sierot oraz z ubogich szkół wycieczkę wiślaną do Kluczyka. Ówczesny właściciel lokalu p. Krause podjął je na własny koszt.
To też może Cię zainteresować
Po wybudowaniu linii kolejowej do Bydgoszczy w 1861 roku, na Kluczykach ulokowano przystanek kolejowy. Kluczyki przyłączono do miasta Podgórz w 1878 roku. Sam Podgórz włączono w granice Torunia dopiero w 1938 r.
Nieistniejący młyn Kluczyk usytuowny był w rejonie obecnej lokomotywowni Toruń - Kluczyki, a zlikwidowany został podczas rozbudowy linii kolejowych i torowiska.
