https://pomorska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Rowerem przy Wiśle. Przez cały region!

Agnieszka Romanowicz [email protected] tel. 52 33 15 376
Planowany koniec przedsięwzięcia zbiegnie się z końcem 2013 roku.
Planowany koniec przedsięwzięcia zbiegnie się z końcem 2013 roku. sxc.hu
Ścieżka będzie wiodła po obu stronach królowej polskich rzek. Jej szczegółowy przebieg samorządy uzgodniły z marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego.

Nadwiślańska trasa rowerowa zauroczy przyrodą, którą cykliści będą mogli podziwiać nawet z platform widokowych.

Wiślana Trasa Rowerowa to projekt ogólnopolski. Ma ona mierzyć 1200 km i objąć 8 województw, w tym kujawsko-pomorskie.

Przeczytaj również: Inowrocław. Cecylia i Piotr na rowerach jadą do Barcelony

Turyści będą zauroczeni zakolem

Nasz bieg Wisły wyróżnia jej zakole: 10-kilometrowy odcinek, zakręcający o 180 stopni. Skutkuje to dużym zróżnicowaniem środowiska we wnętrzu tego zakrętu. Znajdują się w nim: największy w regionie kompleks lasów łęgowych, dwa rezerwaty i kilkanaście pomników przyrody.
Atrakcyjne turystycznie są też pozostałe odcinki Wisły i przyległe do niej tereny. Królowa polskich rzek jest szlakiem migracyjnym ptaków, które licznie się przy niej lęgną. Ich podglądanie to gratka dla miłośników przyrody.

Jednym z nich jest podróżnik Marek Kamiński. Podczas ubiegłorocznego spływu Wisłą podkreślał, że to najpiękniejsza, bo najdziksza z wielkich, europejskich rzek. - Jej dolny bieg w kujawsko-pomorskim przypomina rzeki afrykańskie: szerokie, powolne, obrośnięte wysokimi drzewami - twierdzi Kamiński.
Tablice informacyjne, wiaty, przewodniki...

Walory Wisły planuje wykorzystać kujawsko-pomorski urząd marszałkowski. Z pomocą 30 nadwiślańskich gmin w naszym regionie i kilku organizacji pozarządowych, wytyczyli blisko 208 km po prawej i niespełna 241 km po lewej stronie Wisły.

Miejscami ścieżka ma wieść przy wałach przeciwpowodziowych, a tam, gdzie jest to możliwe i pożądane (np. vis a vis grudziądzkich murów), także na ich koronie. - Łącznie oznakowana będzie trasa o długości prawie 448 km. W ramach projektu pojawią się także tablice informujące o atrakcjach turystycznych oraz wydane zostaną mapy i przewodniki, które będą promowały wiślański szlak w naszym województwie - dorzuca Beata Krzemińska, rzecznik marszałka województwa.

Zobaczą nasze parki

Krzemińska podkreśla przy tym: - Dzięki nadwiślańskiemu szlakowi turystycznemu, zaakcentowane zostaną cenne obszary przyrodnicze i tereny chronione, m.in. Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego oraz Gostynińsko-Włocławskiego.
Że-by zatrzymać na dłużej turystów, na szlaku powstaną także punkty widokowe, wiaty dla rowerów i przystanki piknikowe. Założenia są takie, żeby oferta turystyczna wokół trasy rowerowej była rozbudowana w promieniu 25 kilometrów.

Przeczytaj również: Rowerzyści dotarli nad Balaton

Liczą się też inne atrakcje

Ważne jest, aby trasa biegła w atrakcyjnym miejscu, z dużym potencjałem turystycznym. - Znaczenie miały w tym wypadku konsultacje prowadzone z przedstawicielami organizacji pozarządowych, zrzeszających rowerzystów (m.in. Komisją Kolarską przy Zarządzie Głównym PTTK, Stowarzyszeniem Bydgoszcz Rowerowa, Rowerowym Toruniem, Włocławskim Krajoznawczym Klubem Rowerowym "Cyklista", LGD Dobrzyń Region Południe) oraz z samorządami - zaznacza Krzemińska.
I tak np. w powiecie świeckim wyróżnione będą średniowieczne grodziska: Talerzyk i Góra św. Jana, w obrębie których mają być zbudowane drewniane, zadaszone platformy widokowe, wyniesione ponad grunt na dwa metry. W sumie platform będzie sześć, najdalej wysunięta w naszym regionie: na osiedlu Nadwiślańskim w Nowem.

Skończą w 2013 roku

Wartość projektu w Kujawsko-Pomorskiem wynosi 1,4 miliona zł, z czego 60 procent pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Planowane zakończenie przedsięwzięcia zbiegnie się z końcem 2013 roku.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość
jestem za!
F
Fox
Tylko co z miejscami na rozbicie namiotu/inny nocleg. Mam nadzieję, że powstaną takie bazy, inaczej szlak będzie świecił pustkami.
g
gosc
popieram -rowerów coraz więcej!
p
p.wlodziu
Jeden z bardzo dobrych pomysłów, oby tylko go zrealizowano. Może wreszcie zbliżymy się do Wisły z powrotem bo przecież żegluga i i sporty wodne zamarły, Wisła nie jest uregulowana /a były takie plany / czyli gospodarcza klapa, to może przez całą Polskę wzdłuż Wisły trasy rowerowe coś zmienią.Choć może turystyka się rozwinie. Już kilkadziesiąt lat wstecz sugerowałem powstanie trasy rowerowej we Włocławku od ujścia Zgłowiączki do zapory na Wiśle.Byłby to dobry zaczątek do przedstawionego w artykule pomysłu.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska