MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Ruś znana i nieznana" - Trwa festyn archeologiczny w Biskupinie [zdjęcia]

Redakcja
fot. Iwona Woźniak
Dziś rozpoczął się w Biskupinie jeden z największych festynów archeologicznych w Europie promujących dziedzictwo historyczne.

BISKUPIN. Festyn - dzień 1

W dniach 18-26 września na obszarze całego rezerwatu zobrazowane zostaną najróżniejsze przejawy życia ludzkiego w przeszłości. Imprezie towarzyszą pokazy tańca i muzyki, dawnych obrzędów i rytuałów religijnych, walk wczesnośredniowiecznych wojów czy ludowych tradycji i obyczajów.

Przeczytaj również: Festyn Archeologiczny w Biskupinie. Zasmakuj w pielmieniach pod biskupińską strzechą!

Tegoroczna, XVI już odsłona biskupińskiego festynu zatytułowana "Ruś znana i nieznana" poświęcona jest niezwykle bogatej i często zupełnie nam nieznanej kulturze ruskiej. Kierując uwagę na naszych współplemieńców zza wschodniej granicy organizatorzy festynu pragną przybliżyć nam burzliwą przeszłość Rusinów oraz ich dziejowych spadkobierców - Rosjan, Ukraińców i Białorusinów. Okazuje się bowiem, że nasza wiedza na temat korzeni kultury i tożsamości tego wieloetnicznego ludu zbudowana jest często na utartych stereotypach i wyobrażeniach, które inicjatorzy wydarzenia spróbują zwalczyć.

Dzięki licznym rekonstrukcjom oraz towarzyszącej imprezie wystawie zatytułowanej "Gdzieś przy granicy... Pogranicze polsko ruskie w okresie od X do XIV wieku" gościom festynu przybliżona zostanie historia, kultura materialna i duchowa, a także wierzenia i obrzędy religijne Rusinów.

Do Biskupina przybyły grupy Rosjan, Ukraińców i Białorusinów, które rozbiły obozy na terenie rezerwatu. Tam też, w zaimprowizowanych w ten sposób średniowiecznych wioskach, można przyjrzeć się jak toczyło się życie codzienne zamieszkujących je ludzi. Do Biskupina zjechali również litewscy, rosyjscy, ukraińscy i białoruscy rzemieślnicy, którzy demonstrują bogatą kulturę materialną terenów zamieszkałych przez ówczesnych Słowian Wschodnich. Wszystkiemu towarzyszy oryginalna, dawna muzyka ze wschodnich rubieży w wykonaniu zespołów Guda i Żemerwa oraz grupę Terra Vagantika.

Organizatorzy zapewniają, że odwiedzenie Biskupina w trakcie trwania tego historycznego święta przełoży się nie tylko na wspaniałą zabawę dla całej rodziny, ale także solidną lekcję historii zaaranżowaną w fascynujący sposób.
Udostępnij

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska