Zarząd Województwa Kujawsko - Pomorskiego przyjął uchwałę, w ramach której dokonał wyboru Lokalnych Grup Działania do realizacji Lokalnych Strategii Rozwoju na lata 2009 - 2015. LGD „Zakole Dolnej Wisły” przyznano 4 mln 080 tys. złotych, a LGD „Vistula Terra Culmensis - Rozwój przez Tradycję” - ponad 3 mln złotych.
- Lokalna Strategia Rozwoju przyjęta przez członków stowarzyszenia określa wszystkie działania, jakie powinny zostać podjęte, by w gminach Chełmno, Grudziądz, Lisewo i Stolno żyło się dostatniej i ciekawiej - mówi Marcin Pilarski, sekretarz LGD „Vistuli”.
Dla rolników i na biznes
Na ten cel LGD będzie udzielać wsparcia finansowego - dotacji.
- O środki ubiegać się będą mogli przedsiębiorcy, rolnicy chcący założyć własny biznes, organizacje pozarządowe i gminy. Jeszcze w tym roku zamierzamy ogłosić dwa konkursy - dodaje Marcin Pilarski. - Pierwszy na tak zwane małe projekty, w ramach których będzie można np. wybudować plac zabaw oraz odnowę wsi, gdzie pożądane będą projekty z zakresu na przykład zagospodarowania centrów wsi. W przyszłym roku na wsparcie z „Vistuli” liczyć będą mogły osoby przedsiębiorcze, które mają pomysł na własny biznes. Na wszystkie działania, w latach 2009-2015, przeznaczymy ponad trzy miliony złotych.
O milion złotych więcej otrzyma LGD „Zakole Dolnej Wisły”. Najwięcej trafi do mieszkańców czterech gmin tworzących Grupę, czyli gmin: Unisław,Kijewo Królewskie, Pruszcz oraz Dąbrowa Chełmińska.
Nauczą wypełniać wnioski i ogłoszą konkursy
- Zaledwie piętnaście procent z tej kwoty można wydać na funkcjonowanie biura grupy, zatrudnienie osoby do jego prowadzenia, także na wyjazdy - mówi Mieczysław Misiaszek, członek Rady LGD.
W „Zakolu” już uczą wypełniać wnioski, na których będzie można strać się o dotacje z LGD.
- Jeszcze w tym roku ogłoszone zostaną dwa konkursy dla mieszkańców - zapowiada Misiaszek. - W ramach „Małej odnowy wsi” będzie można otrzymać do 25 tysięcy złotych na wieś. Za to na przykład wnioskujący o pieniądze sołtys będzie mógł zrobić plac zabaw czy zagospodarować jakiś teren. Z kolei w konkursie „Różnicowanie produkcji” osoby indywidualne będą mogły starać się nawet o 50 tysięcy złotych na przykład na uruchomienie punktu kowalstwa. Wszystkie wnioski będą rozpatrywane przez dwunastoosobową Radę.
