Przypomnijmy, Sylwia Spurek stwierdziła na Twitterze, że nadszedł czas na zakazanie promowania mięsa, mleka i nabiału. To wywołało lawinę kontrowersji.
Minister rolnictwa skwitował wpis europosłanki słowami: - "Wiem, że ciężko w to uwierzyć, ale nadal na świecie i także w Polsce żyją ludzie, którzy twierdzą i uważają, że Ziemia jest płaska. Nie oznacza to jednak że cały dorobek naukowy możemy wywrócić do góry nogami". Grzegorz Puda stwierdził też, że eliminowanie produktów zwierzęcych z diety człowieka, to element ideologii, która na Zachodzie staję się coraz bardziej modna. "Trzeba się zastanowić, kto za tym stoi", wskazał.
Szczegóły: Sylwia Spurek - "Czas na zakaz promowania mięsa, mleka, nabiału". Wpis wzbudza sporo kontrowersji
Przedstawiciele Fundacji Compassion in World Farming Polska przynieśli do ministerstwa raporty i książki (m.in. o fermach przemysłowych i "czystym mięsie"). Dodajmy, że Puda dostał również zaproszenie na wege-obiad (kolejne - po zaproszeniu od Sylwii Spure).
- Dlaczego wybraliśmy się do ministerstwa? Nie możemy pozostać bezczynni wobec wypowiedzi ministra rolnictwa. Jest mnóstwo dowodów naukowych, które przemawiają za tym, że powinniśmy odejść od diet wysokomięsnych - opisuje prezeska fundacji w Polsce, Małgorzata Szadkowska. - Światowe instytucje jak ONZ, ale też polskie państwowe instytucje przedstawiły dane, które pokazują, jaka powinna być przyszłość rolnictwa. Obecna kultura jedzenia opiera się na niskiej cenie i wygodzie konsumenta z jednej stronie, z drugiej na efektywności produkcji żywności, co odbywa się kosztem dobrostanu zwierząt i negatywnie wpływa na środowisko. Brakuje bodźców, które zachęciłyby konsumenta do myślenia o tym, jak "produkuje się" tanie mięso, jajka i mleko. Trendy żywieniowe w Polsce bardzo się zmieniły, a rynek produktów roślinnych i zamienników białka zwierzęcego – mięsa i mleka - dynamicznie rozwija. Szacuje się, że 90% nabywców takich roślinnych produktów to osoby, która nie definiują się jako wegetarianie lub weganie, ale chcą jeść lepiej, zdrowiej i zadbać o środowisko. I to jest kierunek, który powinien być wspierany przez ministerstwo.
Wśród postulatów Compassion Polska są:
- odejście od przemysłowego chowu zwierząt do zrównoważonych form chowu oraz wspieranie drobnych gospodarstw rolnych
- zachęcanie do przejścia na zrównoważoną dietę o zdecydowanie mniejszym spożyciu mięsa
- wprowadzenie wysokich standardów w zakresie dobrostanu zwierząt
Na podstawie informacji prasowej Compassion Polska
