SIDEn PC w I lidze? Dowiemy się w Toruniu!

archiwum GP
Dwie szalone akcje Kamila Michalskiego w ostatnich sekundach 4. meczu finałowego zapewniły toruńskim koszykarzom szansę na awans.

Sobota: dramat w 40. minucie

AZS Kutno - SIDEn 62:57 (15:18, 20:16, 9:7, 18:16)
SIDEN POLSKI CUKIER: Kobus 16, Janiak 9 (1), Michalski 8, Lewanowski 8, Przybyszewski 4 oraz Lipiński 7 (1), Wójcik 3 (1), Beciński 2.

W sobotnim meczu torunianie ponownie nie zdołali utrzymać nerwów na wodzy w ostatnich minutach. Potyczka była niesamowicie wyrównana. Prowadzenie zmieniało się wiele razy, ale dystans dzielący obie drużyny ani razu nie przekroczył pięciu punktów.

Gospodarze znowu potrafili zatrzymać największe gwiazdy w naszej drużynie. Dawid Przybyszewski zaliczył zaledwie 2/6 z gry i 7 zbiórek (wszystkie w defensywie), Kamil Michalski miał więcej strat niż asyst (4:3), Przemysław Lewandowski rzucał często, ale niecelnie (3/16).

Wynik po stronie toruńskiej trzymał Arkadiusz Kobus (14 pkt do przerwy), który wreszcie zaliczył udany mecz w play off. To było jednak za mało do zwycięstwa. Trener Andrzej Kowalczyk świetnie przygotował gospodarzy w defensywie, a w ataku miał znacznie więcej opcji.

Początkowo torunian nękał Aleksander Perka, w drugiej połowie jego rolę przejął Michał Marciniak. Gospodarze nie rzucali na siłę z dystansu (9 prób, dwa razy mniej od rywali), ale cierpliwie szukali pozycji bliżej kosza. Tak właśnie mieli grać torunianie, zgodnie z zapowiedziami trenera Grzegorz Sowińskiego. A jednak już w drugim meczu z rzędu SIDEn PC nie potrafi wykorzystać swojej przewagi fizycznej.

To zemściło się w końcówce. Jeszcze w 37. minucie nasz zespół prowadził 53:49, ale potem dał sobie rzucić 8 punktów z rzędu. Na prowadzenie AZS wyprowadził Perka, a zwycięstwo gospodarzy przypieczętował celnymi wolnymi Mariusz Bacik (59:53).

Niedziela: Kamil, nasz zbawca

AZS Kutno - SIDEn PC 56:57 (16:17, 14:21, 11:8, 15:11)
SIDEN PC: Kobus 10 (1), Przybyszewski 10, Lewandowski 7 (1), Michalski 8, Tlałka 2 oraz Lipiński 18 (4), Wójcik 2, Beciński 0.

W niedzielę SIDEn PC zagrał więc z nożem na gardle, nie mógł już sobie pozwolić na kolejną porażkę. Po niemal remisowej pierwszej kwarcie torunianie zyskali przewagę w drugiej.

Bohaterem tych minut byli rezerwowi w toruńskim zespole. Dawid Wójcik trzy razy podawał do Tomasza Lipińskiego, a ten trzy razy trafił z dystansu.Walczący z bólem pleców kapitan toruńskiej drużyny rozgrywał wielki mecz. To dzięki niemu nasz zespół odskoczył na 9 pkt (38:29).

Do zwycięstwa wciąż było daleko, a brakowało do niego przede wszystkim Lewandowskiego (2/7 z gry do przerwy). Dlatego, choć początkowo udało się powiększyć przewagę do 12 pkt, to w końcówce trzeciej kwarty AZS odrobił straty. Ostatnie dwie minuty to nieustanny festiwal błędów, strat i fauli torunian, którzy wyłącznie marnej skuteczności z linii wolnych gospodarzy zawdzięczają, że jeszcze prowadzili. Przez sześć minut SIDEn Polski Cukier nie potrafił zdobyć punktów!

W ostatniej kwarcie toru-nianie jeszcze raz "odjechali" na 9 pkt (51:42), ale potem nie zdołali zatrzymać gospodarzy. Straty zaliczali liderzy, za faule spadł Przybyszewski. W efekcie w 38. minucie Perka wyprowadził swój zespół na prowadzenie 56:53.

Tym razem jednak nasza drużyna nie pękła. W ostatnich sekundach Michalski dwa razy zdobywał punkty po indywidualnych akcjach. W ostatniej sekundzie rzucił do kosza, Perka zbił piłkę, ale sędziowe uznali kosza.
Piąty i decydujący mecz w środę o godz. 18 w hali przy ul. Grunwaldzkiej. Mecze z Kutna będzie można obejrzeć w TVK Toruń (dziś o 18.20 i 20.30 oraz we wtorek o 18 i 21).