Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, co ci na wątrobie leży

Tekst opracowany na podstawie materiału przygotowanego przez Polską Grupę Expertów HCV, pod przewodnictwem prof. dr hab. med. Waldemara Haloty. oprac.
to prawdziwe i w dodatku największe laboratorium chemiczne całego organizmu ludzkiego
to prawdziwe i w dodatku największe laboratorium chemiczne całego organizmu ludzkiego sxc.hu
Nazywana "wewnętrzną fabryką człowieka" jest odpowiedzialna za prawidłowy przebieg ponad pięciu tysięcy funkcji życiowych, które nieustannie zachodzą w naszym organizmie. Bez niej nie da się żyć.

Niestety, wątroba należy również do jednych z najbardziej "wyrozumiałych" organów. Źle traktowana przez nas samych (np. poprzez nadużywanie alkoholu, przyjmowanie narkotyków lub złe odżywianie) lub zakażona wirusem nie skarży się aż do czasu, gdy z powodu trwałego i często nieodwracalnego już uszkodzenia nie może dalej poprawnie funkcjonować.

Wątroba jest największym ludzkim narządem, u dorosłego waży ok. 1,5 kg. Umiejscowiona jest w górnej prawej części jamy brzusznej, poniżej płuc, przykryta żebrami. Szacuje się, że wątroba jest odpowiedzialna za prawidłowy przebieg ponad 500 procesów chemicznych warunkujących życie człowieka oraz ponad 5 tys. różnych funkcji życiowych, które nieustannie zachodzą w naszym ciele.

Jest to laboratorium chemiczne całego organizmu. Tryliony mikroskopijnych komórek wątroby nieustannie przekształca to co jemy w energię, hormony, czynniki krzepnięcia i odpornościowe, usuwa toksyny z organizmu. Upośledzenie czynności wątroby w wyniku choroby prowadzi często do zaburzeń innych narządów i układów.

Po przebyciu większości chorób wątroba ma niezwykłą zdolność regeneracji, aczkolwiek człowiek może normalnie funkcjonować nawet po fizycznej utracie 50 proc. jej wielkości. W niektórych sytuacjach - mimo regeneracji - wątroba ulega nieodwracalnemu uszkodzeniu. Dochodzi do jej przebudowy, bliznowacenia oraz upośledzenia funkcji. Występuje to u chorych na zaawansowaną marskość wątroby.

W jej przebiegu mogą występować powikłania w postaci zagrażających życiu krwawień z przewodu pokarmowego, wodobrzusza i encefalopatii (zaburzeń psychicznych). Wówczas jedynym sposobem ratowania życia pacjenta jest przeszczepienie narządu. Proces chorobowy może przebiegać bardzo wolno, przez wiele lat, co jest typowe dla przewlekłych chorób etiologii HCV i choroby alkoholowej. W innych chorobach wątroby do jej niewydolności dochodzić może w ciągu kilku dni lub miesięcy.

Przyczyną uszkodzenia wątroby mogą być m.in.:
- choroby dróg żółciowych (wrodzone zaburzenia rozwoju, stwardniające zapalenie dróg żółciowych, marskość żółciowa pierwotna),
- niektóre wrodzone choroby przebiegające z nieprawidłową przemianą materii i wytwarzaniem substancji uszkadzających wątrobę (tyrozynemia, niedobór alfa-1-antytrypsyny, hemochromatoza, choroba Wilsona, cholestaza rodzinna, glikogenozy),
- choroby miąższu wątroby (przewlekłe zapalenia wirusowe wątroby, marskość wątroby, autoimmunologiczne zapalenia wątroby, ostra martwica wątroby w przebiegu zakażeń wirusowych i zatruć),
- nowotwory wątroby i dróg żółciowych.

Objawy chorób wątroby są zmienne i niestałe. Dotyczy to również żółtaczki, która nie zawsze jest wykładnikiem uszkodzenia tego narządu. Poza nią w przebiegu chorób wątroby mogą występować:
- przedłużające się zmęczenie, apatia, stany depresyjne,
- nudności, wymioty,
- odbarwione stolce, ciemne zabarwienie moczu,
- świąd skóry, bóle mięśni i stawów,
- krwawienia z przewodu pokarmowego,
- powiększenie obwodu brzucha i obrzęki kończyn dolnych.

Niekiedy choroby wątroby przebiegają bezobjawowo lub ich objawy są mało typowe. Również wyniki badań biochemicznych krwi mogą być prawidłowe mimo postępującego procesu chorobowego. W konsekwencji niejednokrotnie niezbędne jest wykonanie bardzo specjalistycznych badań dla wykrycia choroby wątroby. Są one dostępne w coraz liczniejszych ośrodkach referencyjnych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska