- Po co nam suplementy diety?
- Suplementy to bardzo ważny, ale nowy element rynku leczniczego, dlatego ich rola wciąż jest podważana. Z jednej strony, żywieniowcy uważają, że wystarczy zdrowo jeść i suplementy nie będą nam potrzebne. Z drugiej, lekarze pytają, po co nam jakaś nowa kategoria - suplementy diety. Mówią - gdy człowiek jest chory, powinien brać leki. Oczywiście, gdy potrzebujemy dużej dawki witaminy C, to musimy przyjąć lek. Ale, gdy w zimie jemy za mało kiszonej kapusty, a chcemy wzmocnić swoją odporność i uchronić się przed katarem, to warto sięgnąć po jakiś suplement. Te preparaty pozwalają uzupełnić składniki odżywcze, których w naszym środowisku lub jedzeniu jest za mało. Gdy na przykład z powodu problemów ze snem nie możemy pić zielonej herbaty, warto sięgnąć po jej suplement. Podobnie, gdy mamy niedobór jodu, a szkodzi nam sól kuchenna. Przykłady można by mnożyć, bo coraz częściej jemy mocno przetworzoną żywność, która zawiera mało oryginalnych składników mineralnych.
- Jak sposób sprawdzić, jaki suplement jest nam potrzebny?
- Zawartość składników mineralnych w organizmie możemy ustalić wysyłając do analizy pęczek włosów. W Polsce jest już kilka specjalistycznych laboratoriów zajmujących się takimi badaniami. Po pewnym czasie dostaniemy nie tylko określenie zawartości wapnia, magnezu i wszystkich mikropierwiastków, ale także opis i zalecenia lekarza. Podobnie, wysyłając próbkę kału do poznańskiego Instytutu Mikroekologii. Specjaliści zrobią tam profil mikroflory jelit, dzięki czemu dowiemy się, czy mamy w sobie bakterie potrzebne do prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego i całego organizmu.
- A czy są suplementy, które możemy przyjmować niemal "w ciemno", bo pewnych składników brakuje nam wszystkim?
- Preparaty witaminowo-mineralne powinny być dobrane do indywidualnych potrzeb, ale faktycznie pewne niedobory dotyczą niemal wszystkich. Tak jest na przykład z jodem, którego bardzo potrzebujemy, a jest go mało w naszym powietrzu, a przejadaniem się solą nie byłoby dobre. Poza tym, kobietom z reguły brakuje magnezu, a mężczyznom selenu. Mamy też niedobory błonnika, bo za często wybieramy białe pieczywo zamiast ciemnego. Jednak należy pamiętać, by suplementów nie stosować chaotycznie. Przede wszystkim nie polecam kupowania jakichkolwiek specyfików tego typu z niesprawdzonych źródeł czy przez internet. Zawsze warto wybrać się do apteki, zasięgnąć opinii farmaceuty, który powinien mieć stosunkowo dużą wiedzę na temat suplementów. Innych dawek potrzebują dzieci, dorośli i seniorzy. Niemałą rolę odgrywa tez płeć, waga i tryb życia pacjenta.