Spis treści
- To zmiany w bardzo dobrym kierunku - uważa Alfred Frydrychowicz, prezes Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Poprawiono prawo krzywdzące niektórych sołtysów
Z inicjatywy senackiej, ale na wniosek Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, powstał projekt ustawy, który miał zmienić niektóre zapisy.
- Udało się poprawić prawo, które krzywdziło sporą grupę sołtysów - mówi Ryszard Bober, przewodniczący senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
To też może Cię zainteresować
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że nowe rozwiązania skracają okres pełnienia funkcji sołtysa uprawniający do uzyskania świadczenia z 8 do 7 lat oraz znoszą wymóg pełnienia funkcji sołtysa przez co najmniej dwie kadencje i wymóg pełnienia tej funkcji na podstawie ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
- To było potrzebne, bo niektórym do spełnienia wymogu dotyczącego co najmniej 8 lat na stanowisku sołtysa, brakowało zaledwie kilkunastu dni - dodaje senator Bober.
- W naszym regionie pokrzywdzonych było także wielu sołtysów pełniących tę funkcję przed 1990 r. (przed wejściem w życie ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym) - twierdzi Frydrychowicz.
Otrzymali odmowę, teraz powinni złożyć wnioski ponownie
Spośród wniosków, które od 1.07.2023 r. napływały do KRUS-u w woj. kujawsko-pomorskim, decyzję odmowną wydano w ponad stu przypadkach. A główne przyczyny odmów w Kujawsko-Pomorskiem to: dwie kadencje pełnienia funkcji przez okres krótszy niż 8 lat oraz pełnienie funkcji sołtysa tylko w okresie przed 1990 rokiem.
Osób, które dotąd nawet nie złożyły wniosków - bo wiedziały, że otrzymają decyzję odmowną - zapewne jest w naszym regionie więcej. Teraz będą mogły wystąpić o świadczenie. - Ważne, żeby wnioski złożyli także ci sołtysi, którzy wcześniej otrzymali odmowę - podkreśla Alfred Frydrychowicz.
KRUS wyjaśnia, że nowelizacja wprowadziła także zmiany ułatwiające przeprowadzenie postępowania dowodowego w sytuacji, gdy wnioskodawca nie dysponuje danymi potwierdzającymi okres pełnienia funkcji sołtysa. Konieczność uzyskania oświadczeń (potwierdzających tę okoliczność od osób zamieszkujących w sołectwie w czasie, w którym wnioskodawca pełnił funkcję sołtysa), zmniejszono z 5 do 3 osób.
Warunki po nowelizacji
Kasa informuje, że od 16 września 2024 r. świadczenie z tytułu pełnienia funkcji sołtysa może uzyskać osoba, która spełnia łącznie nw. warunki:
- osiągnęła wiek emerytalny (60 lat kobieta, 65 lat mężczyzna);
- pełniła funkcję sołtysa przez co najmniej 7 lat (bez względu na to czy funkcja była pełniona przed czy po 1990 r.);
- nie była karana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w związku z pełnieniem tej funkcji.
Świadczenie według znowelizowanych przepisów przyznawane będzie od daty spełnienia wszystkich warunków, ale nie wcześniej niż od wejścia w życie zmiany do ustawy i nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku o to świadczenie. KRUS podkreśla, że zasady te dotyczą również osób, które otrzymały decyzję odmowną i ponownie wystąpią z wnioskiem.
