- Nasza wieś ma kilkusetletnią historię przetwórstwa gospodarstw rolnych. Rolnicy świeże owoce i warzywa, ale też przetwory jak m.in. powidła, sprzedawali na miejskich targach i jarmarkach. Ta tradycja miała swoją przerwę w czasach komuny, gdy zakazano prywatnego przetwórstwa, wówczas śliwki węgierki ze Strzelec Dolnych skupowały przetwórnie, ta najbliższa (i największa) była w Fordonie. Nadszedł jednak czas transformacji i przetwórnie poupadały. Nasz jarmark pod hasłem Święto Śliwki stał się powrotem do dawnych tradycji - przypomina Jan Iwanowski, który jest pomysłodawcą „Święta Śliwki” w Strzelcach Dolnych, jakie od 2001 roku organizuje wraz z żoną Anną.
Polecamy także
Jak podkreśla nasz rozmówca, doroczny jarmark w Dolinie Dolnej Wisły został stworzony z myślą o przetwórcach rodzinnych gospodarstw rolnych i oczywiście klientach, ceniących sobie regionalną, zdrową żywność.
Wiejska spiżarnia bez chemii i sztucznych konserwantów
- Rolnicy mogą u nas klientom zaprezentować wszystko to, co w swoich gospodarstwach wytwarzają: czy to owoce, warzywa i ich przetwory, przetwory z drobiu (kur, kaczek, gęsi) oraz innych wędlin (m.in. jagnięciny, cielęciny, wieprzowiny), miody, nalewki, pieczywo. Wszystko to są to produkty wytwarzane tradycyjnie, bez dodatku chemii i sztucznych konserwantów. To prawdziwa wiejska spiżarnia - podkreśla pan Jan, dodając, że na Święcie Śliwki nie od dziś goszczą wystawcy z różnych zakątków Polski, ale i zagraniczni.
- Stąd też, obok naszych lokalnych wyrobów, są m.in. oscypki, serki i sery z Podhala czy podlaskie sękacze. Gościmy także dwa gospodarstwa z Litwy, które przyjeżdżają z typowymi litewskimi produktami takimi, jak np. tradycyjny kresowy kindziuk czy kołduny. Będą też wyroby z Ukrainy, klika stoisk z Azerbejdżanu z różnymi ich regionalnymi przysmakami - wymienia pan Jan.
Na stoiskach też rękodzieło i pokazy, a ze sceny ludowe melodie
Jak się dowiedzieliśmy, w tym roku stoisk będzie blisko dwieście (rozstawionych w zalecanych odstępach - min. 2 m). Obok gospodarzy i lokalnych producentów, będą także rzemieślnicy i ludowi artyści, prezentujący np. jak strugają w drewnie lub wyplatają z wikliny. Rzemieślnicy poprowadzą też warsztaty. - Rękodzieło to koloryt naszego jarmarku - przyznaje Jan Iwanowski.
Klimatu nadadzą także ludowe melodie i śpiew lokalnych zespołów. Będą też inne atrakcje.
- Na Święto Śliwki przyjeżdżają wszystkie pokolenia: od najstarszego do najmłodszego. Dlatego chcemy, by na naszym jarmarku każdy znalazł coś dla siebie - dodaje pan Jan.
Święto Śliwki 2021 - w jakich godzinach? Jak dojechać z Bydgoszczy?
- XXI Święto Śliwki w Strzelcach Dolnych (gm. Dobrcz, powiat bydgoski) zaczyna się o 12.00
- w sobotę (4 września) potrwa do zmierzchu, czyli ok. godz. 20,
- w niedzielę (5 września) zakończy się o godz. 18.
- Z Fordonu (os. Tatrzańskiego) kursować co 20 minut w godz. 12-20 ma autobus linii nr 95, dotrzeć można też linią 97. Rozkład jazdy autobusów TUTAJ
Święto Śliwki zawsze cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród bydgoszczan i mieszkańców regionu. Jak zwykle spodziewani są smakosze z całej Polski. Dlatego organizatorzy w związku z trwającą wciąż epidemią proszą , by w miarę możliwości zachować 2-metrowy odstępu od siebie nawzajem i pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Zgodnie z zaleceniami WHO - degustacje podczas jarmarku są niemożliwe.

