- Zawsze była uczynna, kiedy spotykała przed blokiem maluchy, przypominała im o rocznicy Konstytucji 3 Maja - wspomina inna sąsiadka legendarnej generał, Alicja Trzeciak. Razem z Jadwigą Staszewską i innymi mieszkańcami bloku przy ul. Gagarina 136 przyszła na odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci legendarnej kurierki Armii Krajowej. Inskrypcja zawisła na ścianie bloku.
- Przyzwyczailiśmy się, że takie tablice są umieszczane na szacownych, zabytkowych budynkach, nie na PRL-owskich blokach - przyznał podczas uroczystości Marek Żółtowski, prezes spółdzielni mieszkaniowej "Kopernik", do której należy budynek. - Ale to właśnie w takim zwykłym bloku mieszkała do końca życia generał Zawacka - niezwykła osoba.
- Profesor Zawacka była niezwykle skromną osobą - mówi senator Jan Wyrowiński, jeden z odsłaniających tablicę. - Mieszkała w zwykłym M2. Umieszczenie tablicy na ścianie bloku tylko podkreśla tę cechę jej osobowości.
Czytaj także: Skłodowska-Curie Polką wszech czasów. Elżbieta Zawacka na drugim miejscu
102. urodziny generał Elżbiety Zawackiej obchodzili również uczniowie. Na wojewódzki konkurs "Oni tworzyli naszą historię" wpłynęło 75 prac gimnazjalistów i licealistów. Ich zadaniem było udokumentowanie historii regionu - musieli dotrzeć do świadków i uczestników historycznych wydarzeń, dokumentów źródłowych i rodzinnych archiwów.
Zdaniem jury w kategorii gimnazjalnej najlepiej udało się to Michałowi Polakowi z gimnazjum społecznego w Toruniu, który w swojej pracy opisał dzieje Janiny Awgulowej, założycielki teatru lalek "Zaczarowany Świat". W kategorii licealistów nie przyznano pierwszej nagrody. Drugie miejsce zajął Maciej Senska z I LO w Bydgoszczy, który opisał wojenne losy Tadeusza Centka.
Czytaj e-wydanie »