Spis treści
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 w Kujawsko-Pomorskiem
- Nie pamiętamy tak spokojnych wyborów - przyznał Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW podczas pierwszej konferencji prasowej o godz. 10:00.
- Muszę przyznać, że chyba pierwszy raz się to zdarzyło, kiedy otrzymałem informację wczoraj (w sobotę 8 czerwca - dop. red.) o godz. 6 rano, to meldunek terminowy był zerowy, czyli nie było żadnych wydarzeń związanych z wyborami dotyczących przestępstw i wykroczeń - mówił szef PKW.
- Do godziny 18.30 nie odnotowaliśmy żadnych zakłóceń - powiedział nam mł. asp. Krzysztof Bratz z Zespołu Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy.
W regionie był jeden incydent - w Szubinie kobieta pobrała kartę do głosowania, następnie podarła ją i wrzuciła do urny. Sprawą zajęła się policja - mówi mł. insp. Monika Chlebicz, rzeczniczka prasowa Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy. Przypomnijmy, że za zniszczenie lub uszkodzenie karty do głosownia grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
Czytaj też
W jednej z komisji wyborczych w gminie Kurzętnik (pow. nowomiejski) stawił się pijany mąż zaufania. Badanie alkomatem wykazało ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu - podała policja. Akcja nie wpłynęła na pracę komisji wyborczej i - jak zapewnia policja - wybory w tym lokalu przebiegają bez zakłóceń. Pijany mąż zaufania w sądzie będzie odpowiadał z art. 70 Kodeksu wykroczeń, który mówi: kto wbrew obowiązkowi zachowania trzeźwości znajduje się w stanie po użyciu alkoholu, środka odurzającego lub innej podobnie działającej substancji lub środka i podejmuje w tym stanie czynności zawodowe lub służbowe.
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 - frekwencja w Kujawsko-Pomorskiem
Sondażowa frekwencja wyniosła 39,7 proc.
Państwowa Komisja Wyborcza podczas konferencji o godz. 18:30 poinformowała o frekwencji.
Według stanu na godzinę 17:00, w całej Polsce do urn wyborczych poszło 28,20 proc. osób uprawnionych do głosowania - poinformował przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.
Frekwencja w Kujawsko-Pomorskiem na godz. 17:00 wyniosła 25,79% - dane z powiatów naszego regionu prezentujemy w poniższej galerii.
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 - frekwencja w Kujaw...
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024
Wybory do europarlamentu odbywają się raz na 5 lat. W tym roku wybory trwały w dniach 6-9 czerwca na terenie wszystkich państw członkowskich. Terminy oraz wymogi głosowania są różne w zależności od kraju.
W Polsce utworzono 31 525 obwodów głosowania a także 7 obwodów głosowania na polskich statkach morskich oraz 299 obwodów za granicą. Cisza wyborcza trwa do zakończenia głosowania. W szczególnych przypadkach głosowanie oraz cisza wyborcza mogą zostać przedłużone. Naruszenie ciszy wyborczej skutkuje bardzo wysokimi karami.
Głosowanie w Polsce odbywa się w trzynastu okręgach wyborczych. Województwo kujawsko-pomorskie to Okręg Wyborczy nr 2. Okręgi wyborcze nie mają przypisanej odgórnie liczby mandatów, którą można zdobyć - zależy ona od frekwencji, jaka zostanie osiągnięta w danym regionie. Liczba mandatów znana jest dopiero po zakończeniu głosowania.
Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024
Zgodnie z unijnymi przepisami, państwa członkowskie nie mogą podawać oficjalnych wyników wyborów, także tych cząstkowych, do czasu zakończenia głosowania we wszystkich krajach UE, a więc do godz. 23:00 w niedzielę (9 czerwca 2024). Publikowany dziś o godzinie 21 może być sondaż exit poll.
Liczę, że komisje będą działać tak sprawnie, jak w poprzednich eurowyborach i wyniki poznamy na drugi dzień, czyli w poniedziałek - powiedziała Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego.
Oficjalne i pełne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego poznamy więc prawdopodobnie w poniedziałek 10 czerwca. Pięć lat temu wyniki wyborów do PE zostały podane w powyborczy poniedziałek przed godz. 15.00.
Unia Europejska - kraje
Unia Europejska liczy obecnie 27 państw członkowskich: Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Estonia, Irlandia, Grecja, Hiszpania, Francja, Chorwacja, Włochy, Cypr, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Węgry, Malta, Holandia, Austria, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Finlandia i Szwecja.
Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r.
Unia powstała 1 listopada 1993 roku na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht.