Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takie szkody potrafią wyrządzić borsuki. Rolnicy z Górska pytają o kontrole wałów [zdjęcia]

es
Rolnicy z okolic podtoruńskiego Górska zastanawiają się, jak często kontrolowany jest stan wiślanych wałów przeciwpowodziowych.
Rolnicy z okolic podtoruńskiego Górska zastanawiają się, jak często kontrolowany jest stan wiślanych wałów przeciwpowodziowych. nadesłane
Czytelnik "Pomorskiej" podzielił się z nami zdjęciami szkód, które - najprawdopodobniej - mają na swoim koncie borsuki. Mowa o jamach, które powstały na wiślanym wale przeciwpowodziowym w podtoruńskim Górsku.

Jam było sześć, a - jak podaje nasz rozmówca - ilość wyrzuconej na zewnątrz ziemi, równała się objętości kilku wywrotek.

- Wał przy podstawie jest szeroki, ale jak głęboko sięgają wyryte korytarze od strony podwala w kierunku Wisły? Jeśli rzeka wyleje i woda dojdzie do wału, ile czasu potrzeba aby ziemia przesiąkła i wał uległ przerwaniu? To są pytania zaniepokojonych rolników, których ziemie przylegają do wału - pisał do nas pan Alfred.

Przypomniał też o powodzi spowodowanej w latach 60. przerwaniem wałów w okolicy Czarnowa. Wody Wisły dotarły aż do Czarnych Błot - wskazał.

Szkody wyrządzone przez zwierzęta zostały naprawione przed przejściem fali wezbraniowej Wisły przez Toruń. Okoliczni mieszkańcy zastanawiają się jednak, jak często monitorowany jest stan wałów.

Za kontrole odpowiadają Wody Polskie. Jak często wywiązują się ze swojego obowiązku? Kto płaci za ewentualne zniszczenia, i ile wyniosły w zeszłym roku?

- W 2018 roku całkowity koszt usunięcia szkód spowodowanych przez bobry/borsuki (tamy i nory) w całym Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w PGW Wody Polskie wyniósł 864 512,83 zł - odpowiada Strefie AGRO Ewa Wiśniewska z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Na obszarze Zarządu Zlewni w Toruniu znajduje się 136 km wałów przeciwpowodziowych.

- W ciągu całego roku, na bieżąco, są one monitorowane przez służby Techniczne Nadzorów Wodnych - zapewnia Wiśniewska. - Uszkodzenia wałów dokonywane przez zwierzęta są likwidowane przez Zespoły Wsparcia Technicznego Zarządów Zlewni. Usuwanie szkód pokrywane jest ze środków budżetowych Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Wały przeciwpowodziowe jako obiekty hydrotechniczne o szczególnym znaczeniu podlegają corocznej okresowej kontroli stanu technicznego przez uprawnionych pracowników Zarządu Zlewni w Toruniu i raz na 5 lat przez Ośrodek Technicznej Kontroli Zapór Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Służby techniczne Nadzorów Wodnych na obszarze Zarządu Zlewni w Toruniu kontrolują w ciągu roku wszystkie wały, szczególnie ważne jest sprawdzenie stanu korpusu wału po przeprowadzonych wykoszeniach wału z uwagi na możliwość dokładnej oceny stanu powierzchni, w tym lokalizacji ewentualnych nor zwierzęcych celem ich usunięcia.

Agro Pomorska, odcinek 65

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska