Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To będzie pierwszy krok - przygotują dokumentację stopnia wodnego Siarzewo

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
To wizualizacja stopnia wodnego Siarzewo na Wiśle poniżej Włocławka
To wizualizacja stopnia wodnego Siarzewo na Wiśle poniżej Włocławka Fot. Arup
"Wody Polskie" ogłosiły zamówienie na „Opracowanie dokumentacji przedprojektowej i projektowej oraz opracowań towarzyszących dla inwestycji pn. "Budowa Stopnia Wodnego na Wiśle poniżej Włocławka - SW Siarzewo wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji”. To ważny krok w kierunku tej inwestycji.

Zobacz wideo: Olimpijska Astoria w Bydgoszczy już otwarta

Jak informuje nas Urszula Tomoń, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej "Wody Polskie" w Warszawie - postępowanie zostanie ogłoszone jako dialog konkurencyjny w ramach postępowania w procedurze unijnej (DUUE). Dialog konkurencyjny jest trybem skomplikowanym i etapowym, może potrwać nawet kilka miesięcy od ogłoszenia. Postępowanie jest powyżej progów unijnych, zatem wykonawcy mogą się zgłosić właściwie z całego świata.

To nie będzie zabetonowanie Wisły

Celem inwestora jest zbudowanie progu piętrzącego, a nie zabetonowanie Wisły - wyjaśnia Urszula Tomoń. Zbiornik będzie utworzony tylko w ramach naturalnego koryta, z obwałowaniami chroniącymi życie i mienie mieszkańców gmin położonych nad Wisłą, a jego funkcją będzie ograniczanie skutków suszy i powodzi, w tym powodzi zimowych.

To też może Cię zainteresować

SW Siarzewo będzie także pozytywnie wpływał na retencję wody w regionie kujawsko-pomorskim i na rozwój gospodarczo-turystyczny nadwiślańskich terenów.

Więcej zielonej energii

Elektrownia wodna o planowanej mocy 80 MW wpisze się w nowy Zielony Ład. Przewidywany maksymalny koszt inwestycji to 4,5 mld zł. Projekt będzie realizowany do 2029 roku - z przygotowaniem dokumentacji i budową. Prace budowalne mają się rozpocząć na przełomie 2023-24 roku.

Budowa SW Siarzewo jest dla regionu bardzo ważną i oczekiwaną inwestycją - argumentują "Wody Polskie". Do tej pory najchętniej o inwestycji wypowiadali się jej przeciwnicy. Jednak głos sprzeciwu nie jest jedynym głosem w tej sprawie i nie wyraża opinii całego społeczeństwa, czy nawet społeczności lokalnej.

To też może Cię zainteresować

Liczne głosy poparcia (zebrano ponad 100 tys. podpisów popierających jak najszybszą budowę stopnia wodnego), do tej pory pominięte, zaczynają być słyszalne i wreszcie będą miały oddźwięk, a także będą konstruktywnym i prorozwojowym aspektem w przygotowywaniu inwestycji.

Bydgoski naukowiec potwierdza

Zdanie "Wód Polskich" potwierdza wielu specjalistów, w tym prof. Zygmunt Babiński, wybitny hydrolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Naukowiec zwraca uwagę na konieczność "podparcia" spiętrzoną wodą od dołu od zapory włocławskiej, na którą od wody górnej napierają ogromne siły.

O tym, że zapora włocławska może runąć alarmował nawet podczas debaty na ten temat kilka lat temu w Parlamencie Unii Europejskiej w Brukseli. Co prawda zapora została ostatnio wzmocniona, ale nie eliminuje to problemu - konstrukcję trzeba "podeprzeć" wodą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska