Są wyniki najnowszej (ósmej) edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Do Torunia trafi 30 miliony złotych. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił te wyniki.
- Toruń otrzymał najwyższe możliwe wsparcie na inwestycje związane z przebudową drogi krajowej nr 91, co dodatkowo poprawi bezpieczeństwo w ruchu drogowym naszych mieszkańców - mówi Adrian Mól, wiceprezydent Torunia.
W przypadku drogi krajowej nr 91 chodzi o odcinek ulicy Grudziądzkiej w rejonie skrzyżowania z ulicy Strobanda. Ma tu powstać rondo, które ułatwi dojazd do osiedla Jar i wyjazd z niego. Planowane są tu także przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe. To powinno w jakimś stopniu rozwiązać problem z dojściem i dojazdem do powstałej niedawno stacji Toruń Katarzynka na linii kolejowej Toruń-Chełmża.
Polecamy
W puli 30 mln zł dla Torunia są też pieniądze na budowę drogi wojewódzkiej nr 553 między placem Niepodległości a ulicą Dekerta. W praktyce to odcinek alei 700-lecia Torunia, będący fragmentem trasy staromostowej, który powstać ma - inaczej patrząc - między Targowiskiem Miejskim a cmentarzem św. Jerzego. Miał go zbudować i finansować inwestor planujący wzniesienie galerii Solaris w miejscu Uniwersamu, ale nic z tego nie wyszło.
Odcinek trasy staromostowej między placem Niepodległości (czyli skrzyżowaniem Czerwonej Drogi, alei św. Jana Pawła II, ulicy Kraszewskiego i alei 700-lecia Torunia) a ulicą Dekerta to brakujący element w układzie drogowym w centrum Torunia. Obecnie funkcjonuje tu "łamaniec" złożony z fragmentów Szosy Chełmińskiej, ulicy Dekerta i alei 700-lecia Torunia (w przypadku tej ostatniej to fragment między ulicami Dekerta i Bema).
Polecamy
- W ubiegłorocznym naborze inwestycji strategicznych udało nam się pozyskać rekordowe 65 mln zł i w ramach tych środków budujemy nową szkołę na lewobrzeżu w Toruniu. W przyszłym roku szkolnym dzieci będą mogły uczyć się już w nowym budynku - dodaje wiceprezydent Mól.
Rządowy Program Inwestycji Strategicznych (RPIS), przypomnijmy, pozwala na prowadzenie inwestycji w całym kraju dzięki bezzwrotnemu dofinansowaniu. W ramach przedsięwzięć lokalne społeczności otrzymują pieniądze m.in. na remonty dróg, budowę przedszkoli, domów kultury, boisk sportowych czy sieci wodno-kanalizacyjnych. Trzy wnioski mogła złożyć każda gmina, każdy powiat oraz każde województwo. Ostatni nabór wniosków zakończył się 16 sierpnia 2023 roku.
Pełną wypowiedź, jakiej udzielił Adrian Mól, możecie zobaczyć w materiale wideo na górze artykułu.