Zimna krew w obliczu ognia. 10-letni bohater z Koronowa odznaczony

Pandemia Covid-19 zmieniła całe nasze życie, także to związane z wiarą. Jak podają źródła, w 2019 roku do Częstochowy przybyło ok. 4,4 mln pątników. W 2021 roku 1,6 mln, a w 2020 było ich niespełna 1 mln. Jak będzie w tym roku, okaże się wkrótce.
- Na tę chwilę na temat zainteresowania pielgrzymowaniem trudno się wyrazić, dlatego że żyjemy w tak niepewnych czasach. Wielu pątników czeka na podjęcie decyzji do samego dnia wyjścia. Mam jednak informacje, że ludzie się zapisują, można powiedzieć kapią powolutku. Ważne, że jeśli ktoś nie może z różnych powodów iść na całą pielgrzymkę, to może zapisać się na kilka dni nawet w trakcie jej trwania - tłumaczy ks. Bartłomiej Surdykowski, kierownik Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę Diecezji Toruńskiej.
Zapisy na pielgrzymkę już się rozpoczęły. Wszystkie szczegóły podane są na stronie internetowej pielgrzymka.diecezjatorun.pl.
Msza w katedrze przed drogą
A jak będzie w tym roku wyglądało pielgrzymowanie do Czarnej Madonny?
Polecamy
- Nasza diecezja rozpoczyna swoje pielgrzymowanie już od 1 sierpnia. Dlaczego? Dlatego, że w skład pieszej pielgrzymki na Jasną Górę wchodzi 44. Piesza Pielgrzymka z Torunia na Jasną Górę i 42. Piesza Pielgrzymka Ziemi Lubawskiej. Toteż w całej naszej diecezji mamy 9 grup, które pielgrzymują do tronu Pani Jasnogórskiej - dodaje ks. Bartłomiej Surdykowski.
Piesza Pielgrzymka z Torunia wyrusza 4 sierpnia, w czwartek. O godz. 6 rano rozpocznie ją msza święta w toruńskiej katedrze pod przewodnictwem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla. W nabożeństwie uczestniczyć będą również pątnicy z najdłużej pielgrzymki w Polsce, czyli pielgrzymka z Helu, jak i również z pielgrzymki z Diecezji Pelplińskiej.
- Pielgrzymka to duchowa przygoda, sprawdzian sił fizycznych, kształtowanie charakteru, ale przede wszystkim to czas na przemyślenie i przemodlenie wielu ważnych spraw. W gruncie rzeczy są to swoiste rekolekcje w drodze. Motywy i intencje pielgrzymowania są bardzo różne, najczęściej jest to prośba, dziękczynienie lub pokuta oraz pragnienie zadośćuczynienia za popełnione grzechy. Ważnym wymiarem pielgrzymki jest osobiste nawrócenie uczestników, czyli umocnienie i pogłębienie wiary oraz spotkanie z żywym Bogiem, który jest Panem życia i śmierci - napisał do pielgrzymów biskup Diecezji Toruńskiej Wiesław Śmigiel.
Pielgrzymka to nie maraton
Hasłem tegorocznej pielgrzymki jest ,,Posłani w Pokoju Chrystusa”, ale każdy z pątników zaniesie na Jasną Górę własną intencję. Pątnicy z Torunia w osiem dni pokonają dystans 300 km. Ks. Bartłomiej Surdykowski przypomina, że nie jest to aktywność fizyczna jak każda inna.
- Do pielgrzymki trzeba się odpowiednio przygotować i nastawić. Z własnego i innych doświadczenia wiem, że to zupełni inny wysiłek niż chodzenie i bieganie - dodaje.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku: