Zobacz wideo: W Bydgoszczy pojawiła się instalacja "Kadr na miłość"
Pająki ludowe – tradycyjne ozdoby świąteczne
Konkurs na najpiękniejszy kujawski pająk organizuje Centrum Kultury Browar B. we Włocławku.
- Pająki ludowe są tradycyjnymi ozdobami wieszanymi pod sufitem, na środku izby w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Pająki stanowiły symbol płodności i urodzaju oraz szczęścia w nowym roku. Nazwa pająk nawiązywała do dworskich żyrandoli. W dawnych czasach pająki wykonywano z surowców naturalnych, jak słoma, zboże, groch, fasola. Do ich ozdabiania wykorzystywano również bibułę, włóczkę, wstążeczki, nici oraz kolorowe wydmuszki jaj. Pająki przybierały różne formy i kształty. Na Kujawach wykształciło się kilka rodzajów pająka: pająk żyrandolowy, pająk nazwany karuzelą, pająk kryształowy, pająk tarczowy. Obecnie twórcy ludowi, wykonując pająki, mogą korzystać z całej gamy kolorów bibułek i papierów – informuje Centrum Kultury Browar B. we Włocławku.
Kto może uczestniczyć w etnokonkursie na najpiękniejszy kujawski pająk?
Konkurs skierowany jest zarówno do osób indywidualnych (dzieci, młodzieży i dorosłych), jak i grup – formalnych i nieformalnych (np. rodzin, sekcji plastycznych, kół gospodyń wiejskich, szkół). Konkurs rozstrzygany będzie w dwóch kategoriach – indywidualnej i grupowej. Zdobywcy pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca w każdej z kategorii otrzymają nagrody finansowe lub rzeczowe.
- Kujawski, barwny pająk może być piękną i niebanalną ozdobą wykonaną własnymi rękami w każdym wnętrzu, szczególnie podczas Świąt Bożego Narodzenia. Na kolorowe pająki czekamy w Izbie Tradycji Kujaw Centrum Kultury "Browar B.” do 3 grudnia 2021 r – informuje Centrum Kultury Browar B. we Włocławku.
Rozdanie nagród odbędzie się 14 grudnia 2021 roku w Izbie Tradycji Kujaw w Centrum Kultury „Browar B.” przy ul. Łęgskiej 28 we Włocławku. Warto zaznaczyć, że prace konkursowe przechodzą na własność organizatora, a wybrane pająki staną się częścią ekspozycji w Izbie Tradycji.
Jak wykonać kujawskiego pająka na konkurs?
W regulaminie konkursu zaznaczono, że prace muszą zostać wykonane zgodnie z tradycją, zarówno jeżeli chodzi o ich formę plastyczną, jak i o materiał. Pająki kujawskie można wykonać ze:
- słomy,
- opłatków,
- kolorowych papierów,
- bibuły.
- Wyklucza się użycie materiałów współczesnych jak: folia, sztuczne tworzywo, szkło, taśmy kwiaciarskie, taśmy dekoracyjne, sztuczne drzewka itp. - czytamy w regulaminie konkursu.
