MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Straż pożarna we Włocławku nie otrzyma w tym roku dotacji na nowy samochód. Dlaczego?

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
W grudniu 2020 roku PSP we Włocławku otrzymała nowe auto marki Ford Tourneo, którego zakup sfinansowano z budżetu miasta. Cena auta to około 100 tys. zł
W grudniu 2020 roku PSP we Włocławku otrzymała nowe auto marki Ford Tourneo, którego zakup sfinansowano z budżetu miasta. Cena auta to około 100 tys. zł PC
Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej we Włocławku nie otrzyma w 2021 roku dotacji z budżetu miasta na zakup średniej wielkości wozu gaśniczego. Prezydent Marek Wojtkowski tłumaczy to trudną sytuacją finansową miasta, spowodowaną między innymi z epidemią koronawirusa i zmniejszonymi dochodami w budżecie miasta.

Zobacz wideo: Nowe mandaty od straży miejskiej - mają większe uprawnienia.

Radny PiS dopytuje o dotację dla strażaków z Włocławka

Janusz Dębczyński, radny Prawa i Sprawiedliwości, skierował do prezydenta Marka Wojtkowskiego interpelację dotyczącą dotacji dla włocławskich strażaków na zakup wozu gaśniczego średniej wielkości. Dopytuje, kiedy druhowie otrzymają 100 tysięcy złotych dotacji.

- Pan prezydent obiecał Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej dotację w wysokości 100 tysięcy zł na zakup samochodu gaśniczego średniej wielkości. Kiedy społeczność strażaków otrzyma ową dotację? Dla przykładu podaję, że mała gmina wiejska Lubanie już przekazała 120 tysięcy zł, co jest kwotą większą – napisał radny Janusz Dębczyński w interpelacji skierowanej do prezydenta Włocławka.

Włocławek jest w trudnej sytuacji finansowej

Prezydent Marek Wojtkowski, w odpowiedzi na złożoną we wrześniu 2021 roku interpelację, podkreśla, że sytuacja w jakiej znalazły się finanse miasta jest bardzo trudna.

- Spowodowane jest to przede wszystkim pandemią koronawirusa SARS COV-2, zmniejszonymi dochodami do budżetu miasta związanymi z ogólną kondycją gospodarki, a tym samym mniejszymi wpływami z podatków – informuje prezydent Włocławka Marek Wojtkowski.

Z dalszej części odpowiedzi wynika, iż z powyższych względów – po dokładnej analizie sytuacji finansowej budżetu miasta za pierwsze półrocze 2021 roku – nie ma możliwości dofinansowania (w jakiejkolwiek kwocie) zakupu średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Prezydent przypomina też, że budżet miasta obejmuje ponad 60 jednostek organizacyjnych, które również realizują zadania związane z poprawą bezpieczeństwa.

Jest szansa na dotację dla włocławskich strażaków w 2021 roku?

Prezydent Włocławka zaznacza też, iż ma nadzieję, że problemy są jedynie przejściowe i w przyszłym roku możliwe będzie dofinansowanie zakupu specjalistycznego sprzętu dla strażaków.

- Jestem świadomy tego, że każde zmniejszenie zakupów specjalistycznego sprzętu ratowniczo-gaśniczego na potrzeby Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej nie wpływa korzystnie na prawidłowe funkcjonowanie jednostek Państwowej Straży Pożarnej. Wyrażam nadzieję, że te działania będą przejściowe i być może w przyszytym roku, kiedy sytuacja się ustabilizuje a samorządy otrzymają rekompensatę wyrównującą poniesione koszty związane z reformą systemu podatkowego i podwyższeniem minimalnego wynagrodzenia w stopniu zapewniającym utrzymanie zdolności finansowej na poziomie, który nie będzie zagrażał realizacji ich podstawowych zadań będziemy mogli powrócić do naszych zamierzeń i ewentualnego zawarcia porozumienia na kolejny rok dotyczącego przekazania środków finansowych na zakup koniecznego specjalistycznego sprzętu ratowniczo-gaśniczego, która będzie satysfakcjonująca dla wszystkich stron – napisał prezydent Marek Wojtkowski w odpowiedzi na interpelację radnego PiS.

Włodarz miasta dodaje też, że do projektu budżetu Włocławka na 2022 rok – zgodnie z wnioskiem Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej we Włocławku - zgłoszono kwotę w wysokości 250 tysięcy złotych z przeznaczeniem na dofinansowanie zakupu ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego (kwota znalazła się wśród wydatków na zakupy inwestycyjne jednostek budżetowych).

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska