Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwają zbiory miodu rzepakowego. Obniża ciśnienie krwi, wzmacnia serce i nie tuczy

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Rzepak jest jednym z ulubionych pożytków pszczelich. Z hektara pszczoły mogą wyprodukować od 80 do 300 kg miodu.
Rzepak jest jednym z ulubionych pożytków pszczelich. Z hektara pszczoły mogą wyprodukować od 80 do 300 kg miodu. Pixabay
Rosnąca produkcja rzepaku w Polsce drugi rok z rzędu przekłada się na urodzaj w pasiekach. Miód rzepakowy ma delikatny smak i korzystny wpływ na zdrowie, zwłaszcza na układ krążenia.

Produkcja rzepaku w Polsce rośnie, w tym roku drugi raz z rzędu przekroczyła milion hektarów. Zajmujemy trzecie miejsce w Europie i – co zaznaczano w czasie niedawnych Europejskich Dni Rzepaku w Minikowie - mimo spadku cen w skupach, produkcja rzepaku w kraju i Unii Europejskiej może się jeszcze rozwijać.

Zapowiadają się duże zbiory

Ma to wpływ na pszczelarstwo, bo rzepak jest jednym z ulubionych pożytków pszczelich. Z hektara pszczoły mogą wyprodukować od 80 do 300 kg miodu. Jednak pszczelarze mają też z rzepakiem złe doświadczenia. To z powodu zatruć pszczół przez opryski prowadzone za dnia, gdy na roślinach żerują jeszcze pszczoły. Takie przypadki w województwie kujawsko-pomorskim odnotowywane są co roku, także w bieżącym sezonie.

Jednak więcej z rzepaku korzyści niż strat w pasiekach.

- Jestem jeszcze przed wirowaniem, ale już sprawdzałem, że jest miodu w ulach! - cieszy się Jacek Paul, prezes Pomorsko-Kujawskiego Związku Pszczelarskiego w Bydgoszczy. - Z tego, co słyszę, pszczelarze nie mogą w tym roku narzekać.

Podobnie było w ubiegłym i to dobra wiadomość dla konsumentów, bo miód rzepakowy jest bardzo pożądany ze względu na szczególne walory smakowe i wyjątkowe właściwości zdrowotne. To wiosenny miód, najdelikatniejszy z powszechnych miodów. Szybko krystalizuje, dlatego najczęściej ze wszystkich miodów jest poddawany tzw. kremowaniu, czyli rozcieraniu kryształków podczas krystalizacji, dzięki czemu konsystencja przypomina masło.

Jakie właściwości zdrowotne ma miód rzepakowy?

Miód rzepakowy ma wysoką zawartość glukozy i aminokwasów oraz szerokie właściwości regeneracyjne. Regularne spożywanie miodu rzepakowego wzmacnia serce, obniża ciśnienie krwi, a także spowalnia zmiany miażdżycowe.
Bogdan Kędzia i Elżbieta Hołderna-Kędzia z Instytutu Roślin i Przetworów Zielarskich w Poznaniu powołują się na badania rosyjskich i bułgarskich naukowców: - Do najczęstszych objawów towarzyszących schorzeniom układu krążenia zalicza się obrzęki, zastój krwi w narządach wewnętrznych, gromadzenie się substancji toksycznych przemiany materii, płytki oddech, duszność i sinicę (m.in. dychawica oskrzelowa i obrzęk płuc). W wyniku przyjmowania miodu i jego odżywczego i wzmacniającego działania na mięsień sercowy, dochodzi do polepszenia krążenia krwi w organizmie, co przyczynia się do usuwania obrzęków oraz neutralizacji i usuwania toksycznych produktów metabolicznych przez wątrobę i nerki - czytamy w czytelniamedyczna.pl.

Z danych Yaghoobi i wspólnicy z 2008 r. dowiadujemy się, że podawali oni 55 pacjentom z nadwagą 70 g miodu przez miesiąc. - Okazało się, że miód powodował u nich obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego o 3,3 proc., cholesterolu LDL o 4,3 proc., triglicerydów o 19 proc. oraz białka C-reaktywnego o 3,3 proc. - podaje czytelniamedyczna.pl. - Poza tym autorzy ci wyraźnie podkreślają, że miód pszczeli podawany osobom z nadwagą i osobom otyłym nie powoduje u nich wzrostu masy ciała i odkładania się tłuszczu w organizmie, jak to sugeruje wielu autorów różnych poradników i podręczników dietetycznych. W związku z powyższym można przyjąć, że miód zabezpiecza układ sercowo-naczyniowy przed ryzykiem powstania zmian miażdżycowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska