Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tylko rolnik z tytułem

Redakcja
- W naszym kraju nie warto się kształcić! - mówi rolnik z Podwieska.

- Syn skończył szkołę średnią, a jego świadectwo z tytułem technik rolnik nie uprawnia do tego, bym mógł przekazać mu gospodarstwo i uzyskać rentę strukturalną - skarży się Czytelnik z Podwieska.

Jak twierdzi nasz rozmówca, gdyby jego syn skończył szkołę zawodową, uzyskałby tytuł rolnika i dziś nie byłoby takich problemów.

Ważny tytuł, nie wykształcenie

- Chłopak chciał się kształcić, skończył Technikum Rolnicze przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie, a teraz okazuje się, że nie mogę mu przekazać gospodarstwa - ubolewa nasz Czytelnik. - Nie wiem co dalej robić, bo zależy mi na uzyskaniu renty strukturalnej.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dokumentem potwierdzającym posiadanie kwalifikacji zawodowych przydatnych do prowadzenia działalności rolniczej przez przejmującego gospodarstwo jest świadectwo lub dyplom ukończenia szkoły, na którym znajduje się zapis mówiący o tym, że dana osoba uzyskała tytuł zawodowy w zawodzie lub o specjalności rolniczej. Ten tytuł jest poświadczeniem, że osoba ta zdała egzamin przed państwową komisją egzaminacyjną.

Pozostaje egzamin eksternistyczny

- Zaś świadectwo ukończenia szkoły nie zawierające zapisu mówiącego o nabyciu tytułu zawodowego jest dokumentem potwierdzającym jedynie poziom wykształcenia - informuje Kamil Kalemba, kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - Jeżeli ktoś nie zdał egzaminu zawodowego, nie uzyskał tytułu technik rolnik.

Taki egzamin można zdać eksternistycznie przed komisją, którą powołuje kurator.__

- Nie ma znaczenia czy ma się wykształcenie zawodowe, średnie czy wyższe, ważne jest tylko, aby mieć prawo do używania tytułu rolnik - wyjaśnia Kalemba. - Jeśli natomiast ktoś posiada wykształcenie pozarolnicze, a chce przejąć gospodarstwo od osoby ubiegającej się o rentę strukturalną, może okazać się zaświadczeniem z KRUS-u, że ma staż pracy w gospodarstwie.

Jak się dowiedzieliśmy w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie, w tym przypadku chodzi właśnie o to, że były uczeń z Podwieska nie zdał egzaminu zawodowego.

Spóźnił się ze zgłoszeniem do egzaminu

- Ukończył szkołę średnią, ma wykształcenie średnie - mówi Krystyna Herman, specjalista spraw administracyjnych w grubnieńskiej szkole. - Teraz, jeśli chce uzyskać tytuł technika rolnika, musi jeszcze zdać egzamin państwowy przed okręgową komisją. Do mnie pan Sz. zgłosił się dopiero miesiąc temu, a do 10 stycznia musiałam podać zainteresowanych podejściem do tego egzaminu. Było za późno, ale poradziłam mu napisać list do okręgowej komisji, z prośbą o dopuszczenie do egzaminu. W związku z tym, że organizowane są one tylko raz do roku, jeśli takiej zgody nie uzyska, będzie musiał rok poczekać. Trzeba zgłosić się we wrześniu, pouczyć się i w czerwcu zdać egzamin!

Monika Smól

[email protected]


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska