W związku ze zgłoszeniami o zanieczyszczeniu dróg policjanci apelują do osób prowadzących prace na polach o zadbanie o bezpieczeństwo i stan drogi po przeprowadzonych pracach. Wystarczy miotła i/lub szpadel, by uprzątnąć pozostawione resztki ziemi czy nawet obornika albo rozrzuconej na drodze słomy.
Opony maszyn rolniczych mają bardzo głębokie bieżniki, w których zatrzymują się błoto i glina. Przez to na drogach robi się bardzo niebezpiecznie. W takiej sytuacji nawet niewielkie opady deszczu sprawiają, iż jezdnię przykrywa śliska warstwa mazi znacząco ograniczająca przyczepność i wydłużająca drogę hamowania. Podobny problem dotyczy także wyjazdów z placów budowy, gdzie ciężarówki i koparki poruszają się po nieutwardzonym terenie.
Gdy sytuacja powtarza się i mimo mandatów rolnik nadal nie sprząta zabrudzonej przez siebie drogi, policja może sporządzić wniosek o ukaranie do sądu.
- Miałem takie zdarzenie po zbiorze cebuli w 2016 roku, kiedy była bardzo mokra jesień - opowiada Błażej Ciemny, rolnik z Pocierzyna w powiecie radziejowskim. - Ziemia była taka ciężka, że jak wyjechałem na drogę, to wyciągnąłem dywan ziemi gruby na 3,5 centymetra. Wróciłem na miejsce z miotłą i jak kończyłem sprzątać, podjechali policjanci. Ktoś już po nich zadzwonił.
Pan Ciemny nie ma żalu, bo uważa, że porządek to podstawowa sprawa.
- Ciągnik też musi dobrze wyglądać. Każdy ma teraz w domu myjkę ciśnieniową, to żaden problem, żeby umyć pojazd po pracy - dodaje.
Błoto na drodze. Jakie kary grożą rolnikowi za zanieczyszczenie drogi?
Komendy powiatowe przypominają: Zgodnie z kodeksem wykroczeń za zanieczyszczanie drogi, które może powodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienia w ruchu drogowym przewidziana jest kara grzywny do 1500 złotych, kara nagany jak i nakaz uprzątnięcia drogi.
Taryfikator mandatowy też przewiduje kary. Na podstawie art. 45 ust.1 p. 9 Kodeksu drogowego, za zanieczyszczenie drogi, zgodnie z taryfikatorem, grozi kara od 50 do 200 zł. Ustawa z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, Art. 45. 1. Zabrania się:
- 6) pozostawiania na drodze przedmiotów, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu ruchu; jeżeli jednak usunięcie ich nie jest możliwe, należy je oznaczyć w sposób widoczny w dzień i w nocy;
- 9) zaśmiecania lub zanieczyszczania drogi.
- Znacznie większe problemy może mieć rolnik - czy ktokolwiek inny, kto zanieczyścił drogę - gdy dojdzie do wypadku.
