https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Ryńsk w powiecie wąbrzeskim chcą wiedzieć, co hamuje rozwój młodych ludzi

Karina Knorps-Tuszyńska
Podczas forum lokalnego „Młodzi pod lupą” dorośli mieli okazję  rozmawiać o tym, czego - według nich - potrzebują i na co liczą młodsi mieszkańcy gminy Ryńsk
Podczas forum lokalnego „Młodzi pod lupą” dorośli mieli okazję rozmawiać o tym, czego - według nich - potrzebują i na co liczą młodsi mieszkańcy gminy Ryńsk Nadesłane/Stowarzyszenie "Przyjaciele Wronia"
O potrzebach, możliwościach wsparcia i próbie zrozumienia młodzieży rozmawiali dorośli z naszej gminy. Wkrótce o swoich oczekiwaniach powiedzą młodsi mieszkańcy.

W forum lokalnym „Młodzi pod lupą” uczestniczyło 36 osób z gminy Ryńsk, m.in. rodzice młodzieży, osoby z samorządu szkół, bibliotek, a także organizatorzy spotkania ze Stowarzyszenia „Przyjaciele Wronia”.
- Nasze działania nastawione są na rozwój młodzieży z małych środowisk: na ich samodzielność, kreatywność, odwagę, umiejętność radzenia sobie z trudnościami, autoprezentację i współpracę w grupie - mówi Sabina Topij-Brylińska, prezes Stowarzyszenia „Przyjaciele Wronia”, także dyrektor Szkoły Podstawowej w Zieleniu. Podkreśla, że młodzież z małych miejscowości ma trudniejszy start w dorosłe życie niż ich rówieśnicy z dużych miast.

Stowarzyszenie „Przyjaciele Wronia” zorganizowało forum, by dyskutować na temat możliwości, jakie lokalne środowisko daje młodzieży, co interesuje nastolatków oraz z jakimi barierami muszą się oni mierzyć.

Rozmawiali o problemach

Na początku spotkania Artur Łęga z Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży opowiedział o celach i założeniach programu „Równać Szanse 2018”, w ramach którego zorganizowane zostało forum „Młodzi pod lupą”. Jego uczestnicy mówili o możliwościach spędzania przez młodzież wolnego czasu na terenie gminy oraz o placówkach umożliwiających im kształcenie.

Później, podzieleni na grupy, uczestnicy dyskutowali o problemach młodzieży z gminy w wieku od 13 do 19 lat, w tym o trudnościach z transportem do większych miejscowości i braku animatorów w świetlicach. Jak mówi Sabina Topij-Brylińska, podczas forum dorośli mieli możliwość poznania oferty skierowanej do młodzieży, m.in. świetlic, bibliotek.

Organizatorom forum zależało na poznaniu przedstawicieli placówek z gminy. Chcieli w ten sposób połączyć ich siły. I to się udało, bo jak mówi Grażyna Góralska, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Pływaczewie, uczestnicy wymienili się spostrzeżeniami i opowiedzieli o organizowanych przez siebie wydarzeniach.

Grażyna Góralska, korzystając z takiej możliwości, opowiedziała o prowadzonym w bibliotece Dyskusyjnym Klubie Książki, o którym, jak się okazało, nie wszyscy wiedzieli

Uczestnicy forum zastanawiali się także, co tak naprawdę wiedzą o młodzieży z gminy.

- Jakie są oczekiwania młodych, gdzie według nas spędzają wolny czas, co my tak naprawdę o nich wiemy - wylicza Monika Bestjan ze Stowarzyszenia „Przyjaciele Wronia”.

Chcą lepiej zrozumieć młodych

Okazało się także, że dorośli wciąż bardzo niewiele wiedzą o rzeczywistych oczekiwaniach młodych ludzi. Dlatego w ramach forum powstał zespół, który ma uzyskać za pośrednictwem ankiet więcej informacji o młodzieży.

- Teraz chcemy zapytać młodych, poznać ich punkt widzenia i zestawić go z naszymi wyobrażeniami - mówi Topij-Brylińska.

W przyszłym roku planowane jest spotkanie, w którym będą uczestniczyli młodzi z gminy.

Forum finansowane było przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży, z którą współpracuje Stowarzyszenie „Przyjaciele Wronia”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska