Po likwidacji szkoły podstawowej władze gminy postanowiły przenieść tu podopiecznych z domu pomocy z Kurowa. W ubiegłym roku ekipa remontowa pracowała wewnątrz budynku. Trzeba było usunąć stare piece, wymienić podłogi, wszystko pomalować. Budynek został docieplony, wymieniono okna, pokrycie dachowe.
Koszt całej modernizacji szacuje się na ok. 700 tys. złotych. - Część tych wydatków pokryjemy z własnego budżetu, ale staraliśmy się i wciąż staramy o dotacje z różnych źródeł - mówi wójt Stanisław Sadowski. - Uzyskaliśmy je między innymi od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Urzędu Marszałkowskiego i wojewody.
Opiekę znajduje tu dwadzieścia osób, ludzi potrzebujących wsparcia - bo albo są samotni, albo nie otrzymują jej od rodzin. W Czarnem taką znajdują codziennie w godzinach od 8.00 do 16.00. Czas wypełniają ulubionymi zajęciami, oglądaniem telewizji, współnymi zajęciami rehabilitacyjnymi, wycieczkami, itp.
Dodać trzeba, że w obiekcie tym znajduje się też wiejska świetlica, z której korzystają głównie dzieci, choć nie tylko. Po południu odbywa się tu wiele ciekawych imprez. W kołach zainteresowań dzieci przygotowują własne programy artystyczne, które potem prezentują na różnego rodzaju gminnych uroczystościach.