Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W powiecie wąbrzeskim mieszkańcy od lipca zapłacą więcej za wywóz śmieci

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Arkadiusz Wojtasiewicz
W gminie Płużnica w powiecie wąbrzeskim mieszkańcy zapłacą od 1 lipca prawie dwukrotnie więcej za wywóz śmieci. Ostatnia podwyżka była niedawno, bo we wrześniu 2019 r.

Przypomnijmy, że od września minionego roku mieszkańcy gminy Płużnica płacą 12 zł (wcześniej 9,50 zł) miesięcznie od osoby zamieszkującej daną nieruchomość, jeżeli odpady są segregowane oraz 24 zł (zamiast 19 zł) miesięcznie od osoby zamieszkującej daną nieruchomość, jeżeli nie są segregowane.

W gminie Płużnica mieszkańcy zapłacą za wywóz śmieci blisko dwa razy więcej

Z końcem czerwca dobiega końca ważność umowy, którą gmina ma zawartą na wywóz śmieci, o czym pisaliśmy tutaj. Gmina ogłosiła zatem niedawno przetarg na wywóz odpadów. Wpłynęła tylko jedna oferta, niestety, wiążąca się dla mieszkańców z podwyżkami. Od lipca będą oni w związku z tym płacić już nie 12 zł, a 21 zł miesięcznie od osoby zamieszkującej daną nieruchomość, jeżeli odpady są segregowane oraz 42 zł miesięcznie (a nie 24 zł) od osoby, jeżeli odpady nie są segregowane. Nowe stawki będą obowiązywały przez najbliższe 18 miesięcy.

- Jeśli chodzi o odpady niezmieszane i pojemniki dla firm, to stawki będą dwukrotnie wyższe - mówił podczas wczorajszej (25.06.) sesji Marcin Skonieczka, wójt gminy Płużnica.

Wójt zwrócił jednak uwagę, że możliwe są oszczędności:

- Jeżeli szkło wrzucimy do pojemnika na szkło, to cena takiego odpadu będzie kosztowała niecałe 400 zł (łącznie odebranie i zagospodarowanie). Jeżeli natomiast ta sama butelka trafi do odpadów zmieszanych i nie uda jej się odzyskać, to wtedy koszt tony takiego odpadu będzie wynosił dwa razy więcej, czyli 810 zł. Od 1 lipca będziemy płacili za faktycznie wywiezione odpady. Jeżeli będzie odpadów więcej niż to, co planujemy, wtedy stawki będą jeszcze musiały być podnoszone. Jeżeli będą mniejsze, to wtedy będą oszczędności, będzie możliwość obniżenia stawki dla mieszkańców

- podkreślał Marcin Skonieczka, wójt gminy Płużnica.

Jak dodał wójt, teraz wszystko zależy od mieszkańców.

Realnie mamy wpływ na to, jaka będzie opłata za odpady. Jeżeli mieszkańcy chcą, aby ta stawka była mniejsza, musimy lepiej sortować i wyrzucać mniej odpadów, czyli podejmować racjonalne decyzje przy wyborze, zakupie produktów, aby wybierać takie produkty, które mają mniej opakowań

- mówił wójt Marcin Skonieczka.

Uchwałę o ustaleniu nowych stawek radni gminy Płużnica przyjęli wczoraj (25.06.). Spośród wszystkich obecnych od głosu wstrzymała się Justyna Szumachowska. Jak czytamy w uzasadnieniu tej uchwały, nowe opłaty za wywóz śmieci zostały wczoraj przyjęte, aby zapewnić płynność budżetu gminy, ale także uwzględniając możliwości finansowe jej mieszkańców.

Podwyżki dosięgną także przedsiębiorców i właścicieli domków letniskowych

Co ważne, właściciele nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujący bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym, będą płacić 1 zł mniej miesięcznie od osoby zamieszkującej daną nieruchomość od obowiązującej opłaty.

Trwa głosowanie...

Czy grasz w Lotto?

Z kolei właściciele nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, jeżeli odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny będą płacić miesięcznie za każdy pojemnik do odpadów komunalnych:

  • o pojemności 60 l - w wysokości 3 zł,
  • o pojemności 120 l - w wysokości 6 zł,
  • o pojemności 240 l - w wysokości 12,50 zł,
  • o pojemności 1100 l - w wysokości 58 zł,
  • kontener o pojemności 30 tys. l - w wysokości 1 tys. 581 zł.

Ci właściciele nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a odpady komunalne nie są zbierane w sposób selektywny zapłacą miesięcznie za każdy pojemnik do odpadów komunalnych:

  • o pojemności 60 l - w wysokości 6 zł,
  • o pojemności 120 l - w wysokości 12 zł,
  • o pojemności 240 l - w wysokości 25 zł,
  • o pojemności 1100 l - w wysokości 116 zł,
  • kontener o pojemności 30 tys. l - w wysokości 3 tys. 162 zł.

Podwyżka nie ominie także właścicieli nieruchomości w gminie Płużnica, na których znajduje się domek letniskowy lub nieruchomość rekreacyjno- wypoczynkową - ci zapłacą 181,90 zł rocznie od takiej nieruchomości, jeśli odpady są segregowane, a 363,80 zł rocznie, jeśli segregowane nie są.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska