W przyszłym roku ruszy rozbudowa urzędu marszałkowskiego w...

  W przyszłym roku ruszy rozbudowa urzędu marszałkowskiego w Toruniu

  Lech Kamiński/archiwum

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Po rozbudowie urzedu marszłakowskiego poprawi się jakość obsługi interesantów oraz pracy urzędników

  Po rozbudowie urzedu marszłakowskiego poprawi się jakość obsługi interesantów oraz pracy urzędników ©Lech Kamiński/archiwum

  Centrum Sztuki Współczesnej i sala koncertowa - na tym nie skończy się zagospodarowanie toruńskich Jordanek. Wkrótce rozpocznie się urządzanie terenów zieleni na tym obszarze. W przyszłym roku planowane jest rozpoczęcie rozbudowy siedziby urzędu marszałkowskiego.
  Po rozbudowie urzedu marszłakowskiego poprawi się jakość obsługi interesantów oraz pracy urzędników

  Po rozbudowie urzedu marszłakowskiego poprawi się jakość obsługi interesantów oraz pracy urzędników ©Lech Kamiński/archiwum

  Do wykorzystania pozostanie również wolny teren po zachodniej stronie kompleksu pomiędzy al. Solidarności, Czerwoną Drogą a Wałami gen. Sikorskiego.

  Latem poznamy zwycięzcę konkursu na projekt koncepcyjny architektoniczno-urbanistycznego zagospodarowania terenów zieleni parkowej Jordanek, który ogłosił urząd miasta. Sąd konkursowy właśnie ocenia 16 prac. Spośród nich wybierze sześć najlepszych, a ich autorzy zostaną następnie poproszeni o składanie końcowych koncepcji. Będą mieć na to czas do 26 czerwca.

  Najpierw prace mają objąć część Jordanek, w której rosną wysokie drzewa. - Drzewa tam pozostaną, a te tereny będą intensywnie chronione - mówi prezydent Michał Zaleski. - Mogą być jedynie wzbogacane, porządkowane i urozmaicane.

  Kolejne fragmenty zieleni będą urządzane w następnych etapach zagospodarowywania tego obszaru - w kolejnych latach. A co ze środkową częścią Jordanek? - Od strony zachodniej pozostanie wolny teren inwestycyjny, który nie jest objęty budową i opracowywaną koncepcją - mówi Zaleski. - Jakie efekty się pojawią, tej informacji w mieście nie ma. To kolejne wyzwanie, przed którym planując rozwój miasta, stoimy.

  Obecnie bardziej sprecyzowane plany są wobec siedziby urzędu marszałkowskiego, którego rozbudowa ma się rozpocząć w 2016 r. Marszałek Piotr Całbecki: - Składamy wniosek do prezydenta Torunia o pozwolenie na rozbudowę. Dokumentacja projektowa jest już ukończona. Teraz zostały tylko formalności, aby w czerwcu ogłosić przetarg na finansowanie i wykonawstwo projektu.

  Przedsięwzięcie będzie realizowane w trybie tzw. leasingu zwrotnego. - Czyli będziemy oczekiwać wykonawcy, który przyjdzie z gótówką, kredytem i zrealizuje od początku do końca projekt, następnie będzie przez jakiś czas jego właścicielem, do momentu kiedy jako urząd odkupimy obiekt w 100 proc. - tłumaczy Całbecki. - Takie rozwiązanie jest dużo korzystniejsze niż finansowanie wprost z budżetu ze względu na bardzo tanie teraz kredyty. Umożliwi nam to poprawę jakości obsługi interesantów, pracy urzędników w urzędzie.

  W przypadku takiego leasingu samorząd regionu będzie mógł zdobyć na projekt unijną dotację z programu operacyjnego "Pomoc Techniczna".

  W ramach projektu powstanie parking podziemny połączony z garażem sali koncertowej. Obsługą postojów będzie się zajmować jeden operator. Projekt rozbudowy wykonała firma Home of Houses z Poznania za 1,01 mln zł. Ile ma kosztować dobudowane skrzydło urzędu? Marek Smoczyk, sekretarz województwa: - Ze względu na procedurę zamówień publicznych nie podajemy dziś wartości zamówienia, aby nie narażać się na zawyżanie kosztów przez potencjalnych oferentów. Źródła finansowania nie zostały jeszcze określone. Tym samym nie potrafimy dziś jeszcze wskazać terminu zakończenia inwestycji.

  W nowej części znajdą się departamenty działające w kilku budynkach w różnych częściach Torunia. Urząd będzie mógł zatem zrezygnować z najmu. W skrzydle zaplanowano m.in. pomieszczenia biurowe, kilka sal konferencyjnych, salę audytoryjna, a także zadaszone patio.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (6) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej