https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W samo południe: Lepiej zajmijcie się swoim ogródkiem!

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz:
Agnieszka Romanowicz: archiwum GP
To tak, jakby mieć w ogródku skarb i nie spróbować go wykopać - tymi słowy inżynierowie szukający gazu w łupkach odpierają ataki ekologów, protestujących przeciwko szczelinowaniu skał.

Według specjalistów, są to tzw. ekolodzy, a mówiąc wprost: lobbyści na służbie Rosji, Francji i Niemiec - trzech mocarstw, którym tanie złoża gazu w Polsce mogą pokrzyżować interesy.

Plac odwiertu gazu łupkowego w Szymkowie [zdjęcia]

Przypomnijmy, że 1/3 dochodu Rosji bierze się ze sprzedaży energii, że Niemcy zainwestowały miliardy w Gazociąg Północny, a Francja stoi energią atomową - uruchomili już 58 reaktorów jądrowych.

Nie dajmy się więc im omamić i korzystajmy z naszego skarbu, którego uwolnienie może dać Polsce niezależność i ekonomiczną siłę!

A Rosjanie i Niemcy niech się lepiej pochylą nad dokonanymi już, ekologicznymi stratami, jakie budowa Gazociągu Północnego wyrządziła florze i faunie Bałtyku. Francuzom zaś radzimy nie trwonić energii na lęk o stan polskich wód, bo bliższe im powinny być Malediwy - malowniczy archipelag, który może zniknąć z powierzchni ziemi przez ocieplenie klimatu, czemu sprzyja rozwój energetyki jądrowej.

W Szymkowie rozpoczęło się wiercenie. Czy mieszkańcom hałas utrudni życie?

Na koniec: cieszmy się, że bogate konsorcja inwestują w próbne odwierty w Polsce, m.in. w Szymkowie pod Brodnicą. Koszt wykonania jednego odwiertu wynosi ok. 10 milionów dolarów. Planuje się ich w kraju ok. 200. Odpowiedzą one, jakimi złożami Polska dysponuje. Czy nasz kraj byłoby stać na takie badania na własny rachunek?

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Paweł
dokładnie, zajmijcie się swoim ogródkiem, tj. bydgoszczą! tylko rażące błędy człowieka mogą doprowadzić do katastrofy? Hello, żyjemy w Polsce, gdzie wszystko załatwia się po łebkach, minimalizując koszty. A jeśli dojdzie do skażenia, co się wtedy stanie? oczywiście, firma przeprosi, wypompuje chemikalia i wypłaci jeszcze odszkodowania. (jasne)
zresztą sam fakt, że powstaną szyby spowoduje liczne skutki dla mieszkańców, m.in. obniżenie wartości nieruchomości, degradające otuliny Brodnickiego Parku Krajobrazowego. a jaką wolną amerykankę uprawia pod zbicznem marathon oil! żeby wydobycie było opłacalne musi powstać 8-10 odwiertów, a każdy w odległości ok. 5 km od następnego. Z tego wniosek, że okolice Szymkowa będą wyglądać jak krajobraz rodem z pustyni w Iraku: las szybów wiertniczych.
P
Piotr
No... żenujący artykuł. Na pojezierzu Brodnickim, w obszarze Krajobrazowego Parku, w obszarze Natura 2000, na terenach cennych przyrodniczo, gdzie miejscowa społecznosć prowadzi gospodarstwa agroturystyczne a mieszkańcy Torunia jeżdżą na wakacje, prowadzone są odwierty, przekształcające krajobraz w górniczy. Odwierty, których skutkiem jest zanieczyszczenie wód gruntowych na wielkim obszarze. Wg zmienionego niedawno prawa, jeżli okaże się że w głębi tej pięknej krainy występuje gaz łupkowy, firma będzie mogła przejać od rolników ich ziemię. Amerykańskie koncerny za drobne odszkodowania staną się posiadaczami ziemi i gazu łupkowego. Nie polscy rolnicy. Część pojezierza brodnickiego na zawsze zostanie zniszczona.
Ci ekolodzy któzy protestuja, to są mieszkańcy terenów na których prowadzone są prace poszukiwawcze.
Czy aby nie jest tak że dziennikarka Pomorskiej jest na służbie amerykańskiego koncernu?
a
ala
W USA gaz łupkowy jest tuż pod warstwą wodonośną, a u nas kilka kilometrów głębiej. Od wody dzielą go nie tylko kilometry skał, ale też solidne zabezpieczenia. Tylko rażący błąd techniczny może zaszkodzić polskiemu środowisku.
D
DeGie
Skad inżynierowie wiedzą że ekolodzy są na garnuszku Rosjan , Niemców czy Francuzów ? Żadnych faktów.
Przecież rosyjski Gazprom planuje zakup technologii wykorzystywania gazu łupkowego.

Już dziś wiadomo że cena wydobycia gazu łupkowego w Polsce jest stosunkowo wysoka a więc koszty są zbliżone do cen jakie kraje zachodnie płacą Gazpromowi za gaz.

Inna sprawa to wpływ wpuszczania trujących chemikaliów do ziemi. W styczniu 2012 badacze z uniwersytetu stanowego Massachusetts, upublicznili wyniki badań 24 gospodarstw rolnych, położonych na terenach wydobywczych. Wniosek był jeden: gaz łupkowy jest szkodliwy dla zwierząt i ludzi.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska