
Światowy Dzień Uśmiechu nie ma stałej daty i obchodzony jest w pierwszy piątek października. Na pomysł tego święta wpadł artysta Harvey Ball, który w 1963 roku stworzył “smiley'a" - słynny znaczek uśmiechniętej buźki na żółtym tle. Jego dzieło stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli dobrej woli i radości na świecie. Z czasem Ball był coraz bardziej zaniepokojony komercjalizacją żółtego znaczka i tym, że ludzie zapomnieli o jego oryginalnym przesłaniu. W ten sposób wpadł na pomysł Światowego Dnia Uśmiechu, w czasie którego wszyscy powinni poświęcić większą uwagę uśmiechowi i dobrym uczynkom.
Przeczytaj także: Najzabawniejszy śmiech świata [wideo]
Pierwszy Światowy Dzień Uśmiechu był obchodzony 1 października 1999 roku w Worcester w stanie Massachusetts w Stanach Zjednoczonych. Twórca żółtego znaczka w inauguracyjnym przemówieniu powiedział: - Ten dzień odzwierciedla to, co jest w każdym z nas - patrząc na inną osobę chcemy ujrzeć uśmiech. Czasem o tym zapominamy. Czasem świat wydaje się wielki i pełen problemów, które trudno zrozumieć, a co dopiero rozwiązać. Zaczynamy wierzyć, że jesteśmy zbyt mali, żeby dokonać zmiany. Ale to nieprawda. Prawda jest taka, że każdy z nas może coś zmienić każdego dnia.
Postarajcie się chociaż dzisiaj zapomnieć o polityce, narzekaniu, tłoku w autobusie i brzydkiej pogodzie. Zróbcie dobry uczynek i pomóżcie uśmiechnąć się drugiemu człowiekowi.
Żyjmy dłużej

Zresztą badania wykazały, że osoby, które się uśmiechają żyją dłużej, mają mniej problemów w pracy, są bardziej lubiane. Zmarszczki od śmiechu? To mit! Śmiej się, bo śmiech to gimnastyka mięśni twarzy. Napinane i rozluźniane mięśnie wzmacniają skórę, powodują, że jest elastyczna i nie pozwalają przez to na utrwalanie się zmarszczek nadających twarzy zmęczony wygląd. Uśmiech wiąże się z tym, że mózg wydziela endorfinę, która zmniejsza ból fizyczny i cierpienie psychiczne i zwiększa poczucie zadowolenia, co jest reakcją obronną organizmu.
"Uśmiech... to iskra nadziei, łut szczęścia, odrobina zdrowia i pogody ducha... ale najważniejsze, że jest to dar, który nic nie kosztuje, można go ofiarować każdemu o każdej porze dnia i nocy i zawsze wraca do nas zwielokrotniony".
Czego sobie i Państwu życzę