MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W samo południe: WOŚP najlepszym rzecznikiem seniorów

Magdalena Janowska
Magdalena Janowska, autorka komentarza "W samo południe"
Magdalena Janowska, autorka komentarza "W samo południe" Lech Kamiński
Nie wiem, jak wy, ale ja zamierzam w tym roku wrzucić do skarbonki WOŚP podwójną stawkę. Za zwrócenie uwagi na problemy seniorów, którzy są chyba najbardziej dyskryminowaną grupą pacjentów w naszym kraju.

Przyłączam się do głosu tych, którzy okrzyknęli, że 21. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wielkim sukcesem, mimo że jeszcze się odbył. Powiem więcej: sukces nastąpił już w dniu, w którym organizatorzy zdradzili, dla kogo w tym roku zagramy.

Czytaj także: Osiołek, struś i sesja na komendzie. Licytacje WOŚP w regionie [zdjęcia]

Sama zbiórka na godną opieką medyczną seniorów to tak naprawdę zwieńczenie fantastycznej kampanii społecznej, mającej uświadomić nam, jak wiele mamy do zrobienia w tym kierunku.

Polska służba zdrowia jest kompletnie nieprzygotowana do opieki nad starszymi ludźmi, co przeraża tym bardziej że według prognoz demograficznych w 2030 r. co trzeci Polak będzie osobą po 60. roku życia, a średnia długość życia wyniesie 80 lat. Więcej liczb? Proszę bardzo. W naszym kraju na 10 tys. mieszkańców przypada statystycznie 0,9 tzw. łóżka geriatrycznego, co sytuuje nas w ogonie Europy.

Jak wskazują specjaliści, niewystarczająca jest liczba geriatrów, a także poziom wiedzy lekarzy pierwszego kontaktu w tym zakresie. Dramatycznie wygląda wyposażenie i tak nielicznych placówek, które zajmują się długoterminową opieką nad schorowanymi seniorami, a pacjenci w podeszłym wieku są dyskryminowani w kwestii dostępu do badań diagnostycznych (ile razy widzieliście w przychodni informację o bezpłatnych badaniach dla osób np. do 59. lub 69. roku życia, bo potem badać się już nie opłaca?).

Choć o tym nie ma mowy w raportach, istnieje jeszcze jeden bardzo poważny deficyt, który jest trudny do zmierzenia, więc nie mieści się w statystykach i zestawieniach. To empatia, współczucie i zwykła ludzka życzliwość. Starsze osoby często traktowane są w szpitalach przedmiotowo, jak pacjenci drugiej kategorii i tylko z powodu wieku spisywani bywają na straty. Personel medyczny nie ma odpowiedniego przygotowania psychologicznego do opieki nad tą szczególna grupą chorych (no, może nie licząc placówek, które się w takiej opiece specjalizują), co w praktyce często wiąże się z obojętnością i bezdusznością. Oczywiście nie brakuje lekarzy czy pielęgniarek, dla których ta ocena będzie krzywdząca, ale znam wiele przypadków, w których jest jak najbardziej adekwatna.

Połowa pieniędzy z tegorocznej Orkiestry trafi do zakładów opiekuńczo-leczniczych zajmujących się opieką długoterminową. WOŚP wyposaży je w specjalistyczne sprzęty: łóżka o regulowanej wysokości z zabezpieczeniami, materace przeciwodleżynowe, statywy mobilne do kroplówek itp. To oczywiście tylko kropla w morzu potrzeb.

Orkiestra zrobiła jednak dla seniorów coś więcej. Niewygodny problem, zamiatany pod dywan, wyciągnęła na pierwsze strony gazet, przełamując w ten sposób dyskryminację starszych osób w mediach. Ich obecność w środkach masowego przekazu nigdy chyba nie była tak duża, bo przecież - idąc tropem medialnego cynizmu - starsi, schorowani ludzie nie są zbyt fotogeniczni, a co za tym idzie, nie da się ich "sprzedać", bo sprzedaje się piękne, młode i szczupłe. Dzięki WOŚP coś drgnęło. Może nastąpi trwałe przebudzenie?

Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska