Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W skansenie w Kłóbce zrobi się gwarno. Nie tylko na festynach

Redakcja
Festyn z cyklu „Z życia dawnej wsi”  zatytułowany  „Każdej niedzieli Kujawiak się weseli” zaplanowano  na 25 czerwca.
Festyn z cyklu „Z życia dawnej wsi” zatytułowany „Każdej niedzieli Kujawiak się weseli” zaplanowano na 25 czerwca. Wojciech Alabrudziński
Koniec kwietnia, maj i czerwiec to czas, kiedy najchętniej odwiedzamy skansen. Na pierwszy festyn musimy jednak jeszcze poczekać.

- Skansen w Kłóbce czynny jest cały rok - mówi Piotr Nowakowski, dyrektor Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. - Ale najgorętszy okres turystyczny zaczyna się pod koniec kwietnia.

Na pierwszą plenerową imprezę musimy jednak jeszcze trochę poczekać. Festyn z cyklu „Z życia dawnej wsi” zatytułowany „Każdej niedzieli Kujawiak się weseli” zaplanowano na 25 czerwca.

- Chcemy pokazać zwyczaje rodzinne związane ze spędzaniem czasu wolnego - wyjaśnia dyrektor Nowakowski. - Kolejna impreza z tego cyklu to festyn „Wyzwoliny kośnika”. Do Kłóbki zaprosimy 6 sierpnia. Motywem przewodnim będzie przypomnienie zwyczaju wyzwolin kosiarza na majstra. Kosiarz, nazywany inaczej frycem czy wilkiem, wychodzący po raz pierwszy w pole, poddawany był przeróżnym próbom.

Kolejna plenerowa impreza w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym upłynie pod hasłem „Dobra gospodyni ma zawsze pełno w spiżarni”. Zaplanowano ją na 10 września. W programie każdego festynu będą m.in. widowiska tematyczne, występy kapel ludowych, pokazy dawnego rzemiosła.

W oddanym do użytku w 2015 r. dworze rodu Orpiszewskich z poł. XIX w., w którym mieszkała Maria z Wodzińskich Orpi-szewska, narzeczona Fryderyka Chopina i muza Juliusza Słowackiego, można zwiedzać ekspozycje stałe. Cykliczną imprezą jest też spotkanie pn. „Wieczór pod lipą”. Na tarasie dworu będzie takowe 15 lipca. W programie m.in. czytanie nieznanych listów Marii Wodzińskiej i koncert muzyki kameralnej.

W skansenie, we wrześniu lub w październiku, będzie otwarcie nowego obiektu: kościoła z Brzeźna, przeniesionego z gminy Lipno.

Na terenie parku dworskiego jest ścieżka przyrodniczo-historyczna. To szlak edukacyjny długości ok. 2 km. Prowadzi do miejsc o szczególnych walorach historycznych i przyrodniczych, takich jak „Dąb Powstańców” czy „Ptasi pomost”. Ostatnie nasadzenia w parku, który z dnia na dzień jest coraz bardziej zielony, były w listopadzie. Obsadzono skarpy tarasu dworskiego. Cięcia pielęgnacyjne już zrobiono. Nic, tylko się relaksować i poznawać historię!

Podgrzewany konfesjonał, silnik, który wypadł z autobusu w czasie jazdy i wiele innych nietypowych sytuacji z regionu. Niektóre z tych sytuacji z pewnością Was zaskoczą. INFO Z POLSKI 13.04.2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

Nietypowe zdarzenia z regionu. Niektóre Was zaskoczą [zdjęcia]

INFO Z POLSKI 13.04.2017- przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska