Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę z PTTK pieszo z Torunia do ruin zamku w Złotorii nad Drwęcą

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
W sobotę z toruńskim PTTK będzie można się wybrać do ruin zamku w Złotori, przy ujściu Drwęcy do Wisły
W sobotę z toruńskim PTTK będzie można się wybrać do ruin zamku w Złotori, przy ujściu Drwęcy do Wisły Fot. Marek Weckwerth
W sobotę 15 stycznia 2022 r. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza do udziału w kolejnej wycieczce krajoznawczo – pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Uczestnicy powędrują z Torunia do zamku w Złotorii.

Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza 3 - odcinek 33.

od 16 lat

Spotkanie uczestników o godz. 9.00 na przystanku MZK przy Szpitalu Dziecięcym „Na Skarpie”. Trasa wędrówki będzie wiodła z osiedla „Na Skarpie”, duktami lasu bielawskiego, wzdłuż rz. Drwęcy i jej ujścia do Wisły, obok ruin zamku królewskiego w Złotorii, a następnie koło skansenu MET do brzegu Wisły, Kaszczorka, z powrotem na osiedle „Na Skarpie”. Wycieczka będzie liczyła 12 km. Wyprawą pokieruje przodownik turystyki pieszej PTTK Tadeusz Perlik.

Jak informuje Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu - Las Bielawski to obecnie część lasów państwowych, administrowanych przez Nadleśnictwo Dobrzejewice. Na tym terenie w XVII wieku znajdowały się pastwiska miasta Torunia. Około połowy XVIII wieku został założony miejski folwark, który w 1792 roku dzierżawiony był przez Carla Untermanna. W 1872 roku majątek Bielawy nabył Stanisław Hebanowski za 64 000 talarów i posiadał go do 1879 roku.

To też może Cię zainteresować

Na przełomie wieków właścicielem był Christian Sand, mający w posiadaniu również karczmę bielawską, z której czerpał dochody. Ostatnią właścicielką majątku od 1921 roku była księżna Maria Sułkowska. W 1922 roku majątek Bielawy obejmował 252 ha, z której 164 ha obejmowały tereny leśne.

Historia w cieniu „Leroy Merlin”

W cieniu wielkiego pawilonu handlowego „Leroy Merlin” usytuowany jest dawny dwór majątku Bielawy. Budynek powstał w 2. połowie XIX wieku, później go przebudowano. Zachował się ceglany schodkowy szczyt w elewacji wejściowej. Park powstał w końcu XVIII wieku, zajmuje około 4,5 ha.

Szkółka kontenerowa

Przy leśnictwie Bielawy znajduje się szkółka kontenerowa Bielawy, pierwsza, która powstała w 2010 roku w rejonie funkcjonowania toruńskiej RDLP, na terenie Nadleśnictwa Dobrzejewice.

To też może Cię zainteresować

Przyjęty profil produkcji to jednoroczna sadzonka sosny zwyczajnej, której roczna produkcja docelowo ma wynieść 1.000.000 sztuk. W 2010 roku produkcja wynosiła 450 000 sztuk. Nazwa kontenerowa pochodzi od zespolonych doniczek (kontenerów), w których produkowane są sadzonki.

Produkcja sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym, różni się od tradycyjnego szkółkarstwa m.in. tym, że sadzonki rosną w sztucznym podłożu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska