Zobacz wideo: Szczepienia w szkołach wciąż za mało popularne
Turyści spotkają się przed dworcem PKP Toruń Wschodni, na przystanku MZK linii autobusowej nr 21, skąd o godz. 7.05 odjadą autobusem do Gronowa (kierunek Kowalewo Pomorskie). Trasa wędrówki będzie wiodła z Gronowa, przez Młyniec i Lubicz do osiedla Na Skarpie (ul. Olimpijska), a jej długość wyniesie 16 km. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Jacek Orłowski.
W trakcie wycieczki turyści obejrzą kilka obiektów krajoznawczych: gotycki kościół, pałac i park pałacowy w Gronowie, młyn wodny Bierzgieł w Młyńcu oraz kościół, cmentarz ewangelicki i zespół młyński w Lubiczu Dolnym.
To też może Cię zainteresować
Struga Rychnowska to prawy, 15-kilometrowy dopływ Drwęcy. W średniowieczu zwana była Lubownicą, Łachą, Łąką, w okresie pruskim Leine. Swoje źródła ma w Jeziorze Mlewieckim koła Rychnowa Wielkiego.
Pracowita woda
Struga już od czasów średniowiecza aż do połowy XX wieku napędzała aż 11 młynów wodnych. Według XVII - wiecznego manuskryptu znajdującego się w Archiwum Państwowym w Toruniu, wody Łąki napędzały koła wodne następujących młynów: Olesiek, Skrobacz, Juda, Krupka, Struś, Papiernia, Parzybok, Kynast, Szerokostaw, Bierzgiel i Pachur. Każdy z tych młynów posiada odrębną historię, która układa się w dzieje młynarstwa w tej okolicy.
To też może Cię zainteresować
Obecnie łączy ich jedno – żaden z istniejących do dziś obiektów piętrzących wodę na strudze (Bierzgieł, Krupka i Pachur) nie pełni swojej pierwotnej funkcji.
- Biorąc udział w wycieczce, pamiętajmy o zachowaniu podstawowych warunków bezpieczeństwa w pandemii, założeniu maseczki, utrzymaniu dystansu społecznego- apeluje Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu.
