https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę z toruńskim PTTK wzdłuż Strugi Rychnowskiej, przez Młyniec i Lubicz

Marek Weckwerth
Strugą Rychnowską zainteresowani są tylko turyści piesi. Wyprawiają się na nią kajakarze ekstremalni
Strugą Rychnowską zainteresowani są tylko turyści piesi. Wyprawiają się na nią kajakarze ekstremalni Fot. Marek Weckwerth
Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza w sobotę 2 października do udziału w kolejnej wycieczce w ramach cyklu pn. „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Turyści pójdą wzdłuż Strugi Rychnowskiej.

Zobacz wideo: Szczepienia w szkołach wciąż za mało popularne

Turyści spotkają się przed dworcem PKP Toruń Wschodni, na przystanku MZK linii autobusowej nr 21, skąd o godz. 7.05 odjadą autobusem do Gronowa (kierunek Kowalewo Pomorskie). Trasa wędrówki będzie wiodła z Gronowa, przez Młyniec i Lubicz do osiedla Na Skarpie (ul. Olimpijska), a jej długość wyniesie 16 km. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Jacek Orłowski.

W trakcie wycieczki turyści obejrzą kilka obiektów krajoznawczych: gotycki kościół, pałac i park pałacowy w Gronowie, młyn wodny Bierzgieł w Młyńcu oraz kościół, cmentarz ewangelicki i zespół młyński w Lubiczu Dolnym.

To też może Cię zainteresować

Struga Rychnowska to prawy, 15-kilometrowy dopływ Drwęcy. W średniowieczu zwana była Lubownicą, Łachą, Łąką, w okresie pruskim Leine. Swoje źródła ma w Jeziorze Mlewieckim koła Rychnowa Wielkiego.

Pracowita woda

Struga już od czasów średniowiecza aż do połowy XX wieku napędzała aż 11 młynów wodnych. Według XVII - wiecznego manuskryptu znajdującego się w Archiwum Państwowym w Toruniu, wody Łąki napędzały koła wodne następujących młynów: Olesiek, Skrobacz, Juda, Krupka, Struś, Papiernia, Parzybok, Kynast, Szerokostaw, Bierzgiel i Pachur. Każdy z tych młynów posiada odrębną historię, która układa się w dzieje młynarstwa w tej okolicy.

To też może Cię zainteresować

Obecnie łączy ich jedno – żaden z istniejących do dziś obiektów piętrzących wodę na strudze (Bierzgieł, Krupka i Pachur) nie pełni swojej pierwotnej funkcji.

- Biorąc udział w wycieczce, pamiętajmy o zachowaniu podstawowych warunków bezpieczeństwa w pandemii, założeniu maseczki, utrzymaniu dystansu społecznego- apeluje Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska