Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Toruniu piesi mogą teraz spacerować całą szerokością jezdni

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Dzięki nowej organizacji zostanie uporządkowane  parkowanie pojazdów na terenie Zespołu Staromiejskiego. W strefie zamieszkania parkować będzie można wyłącznie w miejscach wyznaczonych znakami pionowymi i poziomymi.
Dzięki nowej organizacji zostanie uporządkowane parkowanie pojazdów na terenie Zespołu Staromiejskiego. W strefie zamieszkania parkować będzie można wyłącznie w miejscach wyznaczonych znakami pionowymi i poziomymi. Grzegorz Olkowski
Na toruńskiej starówce wprowadzona została strefa zamieszkania. Pojazdy nie mogą przekraczać 20 km/h, a piesi mają pierwszeństwo.

Na toruńskiej starówce obowiązuje już nowa organizacja ruchu. Strefa zamieszkania została wyznaczona ulicami: Bulwar Filadelfijski, al. Św. Jana Pawła II, Wały gen. Sikorskiego, Szumana, Warszawska. Z ruchu całkowicie wyłączono drogi wewnętrzne Różana, Rynek Staromiejski, Szeroka, Królowej Jadwigi. Z myślą o dostawach i przedsiębiorcach utworzono miejsca postojowe dla zaopatrzenia, kurierów i dostawców, meleksów, riksz i posiadaczy abonamentów. Na skrzyżowaniu ulic Fosa Staromiejska i Chełmińska pojawi się miejsce parkingowe Kiss & Ride, które pozwala na parkowanie do 3 min. - Przyczyną wprowadzanych zmian jest bezpieczeństwo pieszych, którzy w strefie zamieszkania mają bezwzględne pierwszeństwo – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - Nie trzeba wyznaczać przejść dla pieszych, zaś dozwolona prędkość wynosi do 20 km/h.

Przeczytaj także: Dwie dziewczynki spod Torunia były molestowane. Prokuratura prowadzi śledztwo

Wyznaczone miejsca

Dzięki nowej organizacji zostanie uporządkowane parkowanie pojazdów na terenie Zespołu Staromiejskiego. W strefie zamieszkania parkować będzie można wyłącznie w miejscach wyznaczonych znakami pionowymi i poziomymi, ze starówki znikną zakazy zatrzymywania się, czyli znaki B-36.

- Pojazd zaparkowany poza miejscem do tego wyznaczonym może być ukarany mandatem przez straż miejską lub policję - informuje Rafał Wiewiórski, dyrektor MZD w Toruniu. - Do tej pory nie mogliśmy ukarać kierowcy jeśli w strefie płatnego parkowania nie parkował w miejscu oznaczonym. W tej chwili wprowadzenie strefy zamieszkania powoduje to, że obligatoryjnie kierowca musi zaparkować w miejscu do tego wyznaczonym.

W sumie na toruńskiej starówce jest 790 miejsc parkingowych. Wyznaczono specjalne miejsca dla dostawców i zaopatrzenia, które w niektórych lokalizacjach będą czynne tylko dla nich, a w niektórych będą dostępne także dla posiadających abonament mieszkańców zespołu staromiejskiego.

Jak informuje Rafał Wiewiórski, wjazd na ulice wyłączone z ruchu lub posiadające ograniczenie parkowania będzie możliwy dzięki specjalnym pozwoleniom.

- Nie możemy zablokować takich rzeczy jak przeprowadzki, dowóz węgla czy remont kamienic. Na te przepisy będziemy mieli specjalne zarządzenie prezydenta Torunia, które umożliwi nam wydawanie zezwoleń. Oczywiście wiąże się to z opłatami - mówi Rafał Wiewiórski.

Nowe oznakowanie

O zmianach w organizacji ruchu informują znaki pionowe i poziome, które malowano i ustawiano od 19 czerwca. Malowanie odbywało się najczęściej wieczorami i nocą za względu na mniejszy ruch.

- W sumie musieliśmy zamontować 344 nowych i zdemontować 355 starych, nieaktualnych od 13 lipca znaków. Do namalowania było 3 tys. m2 oznakowania poziomego - mówi Rafał Wiewiórski.

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju - 6 lipca 2017.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska