- Na co dzień spotykamy się i pracujemy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, ale nie tylko - mówiła Koślińska. - Wiem, że jest konieczność, aby spotkały się osoby z różnych środowisk. Ważne jest, aby była wymiana doświadczeń, dyskusja miedzy pracodawcami, rodzicami, opiekunami i przedstawicielami samorządów.
Jak podkreśla kierowniczka WTZ, nie ma łatwego rozwiązania. Trzeba jednak szukać odpowiedzi. Padają pytania i na niektóre natychmiast jest odpowiedź, a niektóre są trudne i trzeba się zastanowić, jak rozwiązać problem. - Sama jestem niepełnosprawna i wiem, jak cenną rzeczą jest praca i przebywanie wśród ludzi - podkreśla Koślińska. - Dla niektórych to szansa, której chwytają się i oddają całego siebie i spełniają się. Niepełnosprawni potrafią być wspaniałymi pracownikami, ale trzeba im dać szansę. Wiemy też, że jest mnóstwo przeszkód i przepisów, które ograniczają wejście na rynek pracy tej grupie.
Na konferencji byli przedstawiciele samorządu, pracodawcy, kierowniczka PUP, rodzice i podkreślano, że z jednej strony wszyscy mają świadomość, że trzeba pomagać niepełnosprawnym, a z drugiej strony wciąż są tworzonenie przemyślane przepisy i ograniczenia, które wiążą ręce pracodawcom. - Nie zostawimy tego tematu. Będzie kontynuacja. Są nowe przepisy, które będą ułatwiać wprowadzanie niepełnosprawnych na rynek pracy - dodaje kierowniczka WTZ. - Bardzo fajny jest pomysł trenera pracy, ale będziemy jeszcze o tym mówić i nagłaśniać temat.
Czytaj e-wydanie »