Zobacz wideo: Casting do filmu "Negatyw" Roberta Wichrowskiego w Bydgoszczy
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku wydało publikację dotyczącą haftu kujawskiego
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, w ramach programu „Kultura ludowa i tradycja”, realizuje zadanie pt. „Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy!”. W ramach zadania powstała dwuczęściowa publikację pt. „Haft kujawski wczoraj i dziś. Katalog wzorów”.
- Opracowanie i wydanie dwuczęściowego katalogu ma na celu upowszechnienie zamierającej dziedziny rękodzieła ludowego, jaką jest umiejętność wyszywania. Pierwsza część zawiera wiadomości dotyczące historii haftu na kobiecym stroju ludowym, adaptacje na współczesnych formach, zasady kompozycji w oparciu o typowe motywy wykonywane odpowiednimi ściegami oraz dzieje rozwoju hafciarstwa po 1945 r. i powolny jego zmierzch w początkach XXI wieku. Całość uzupełniają liczne fotografie zabytkowych i współczesnych obiektów zdobionych kujawskim haftem. Drugą część stanowi teka zawierająca 20 tablic, na których zainteresowani nauką haftowania, znajdą m.in.: sposoby wykonania poszczególnych ściegów, wykańczania brzegów, wzory kujawskich motywów, wzory na czepce, fartuchy, obrusy i serwetki - informuje Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
Warsztaty haftu kujawskiego we Włocławku. Efekty można będzie zobaczyć jesienią na wystawie
W sierpniu tego roku, w ramach zadnia rozpoczęły się też warsztaty haftu kujawskiego. Prowadzone są w czterech dziesięcioosobowych grupach - w Muzeum Etnograficznym we Włocławku; Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce; Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie i GOK-u w Osięcinach.
Uczestnicy warsztatów, pod okiem doświadczonych hafciarek Henryki Derezińskiej i Krystyny Zagrabskiej, należących do Stowarzyszenia Twórców Ludowych, poznawali tajniki haftu. Przygotowują także prace, które zaprezentowane zostaną na wystawie podsumowującej projekt. Wystawa udostępniona zostanie w Muzeum Etnograficznym we Włocławku 26 listopada. Czynna będzie do 27 grudnia 2021 roku.
Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
