Wciąż brakuje worków i pojemników na śmieci

  Wciąż brakuje worków i pojemników na śmieci

  Maciej Ciemny

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  W Świeciu wciąż brakuje worków i pojemników na śmieci

  W Świeciu wciąż brakuje worków i pojemników na śmieci ©Andrzej Bartniak

  Większych problemów nie ma w Nowem, gdzie wywozem nieczystości zajmuje się PUM Nowe, dotychczasowy operator. Kłopoty są za to tam, gdzie przetarg wygrał Zakład Usług Komunalnych ze Świecia.
  W Świeciu wciąż brakuje worków i pojemników na śmieci

  W Świeciu wciąż brakuje worków i pojemników na śmieci ©Andrzej Bartniak

  Ustawa śmieciowa obowiązuje już kilka dni, jednak nadal wszystkim przysparza więcej problemów z utylizacją odpadów, niż rozwiązuje.

  Okazuje się, że najlepsza sytuacja jest w gminie Nowe, gdzie wywozem nieczystości zajmuje się Przedsiębiorstwo Usług Miejskich Nowe. Firma ta już wcześniej obsługiwała większą część gminy. Z tego powodu nie brakuje tam pojemników na śmieci.

  Prezczytaj również: Rewolucja śmieciowa w Kujawsko-Pomorskiem. W odpadkach nie utonęliśmy, ale... [zdjęcia]

  - Od sierpnia nastąpią tylko korekty w harmonogramie wywozu odpadów z poszczególnych części gminy. Okazuje się bowiem, że są dni, gdy pracownicy PUM Nowe nie nadążają z wywozem, a w inne brakuje im pracy. Jednak te zmiany nie powinny być w zasadzie w ogóle odczuwalne dla mieszkańców - uważa Rafał Ścisłowski z Urzędu Gminy w Nowem.

  Problemy mają jednak ci, których wcześniej obsługiwały inne podmioty niż PUM Nowe. Jednak w tym wypadku zgłaszają się oni do tej firmy po kupno pojemników, których póki co nie brakuje. - Najważniejsze, że mamy worki do segregacji, dlatego wywóz przebiega bez opóźnień. Zobaczymy później, czy nowa ustawa poprawiła selekcję odpadów. Jeszcze za wcześnie, żeby to oceniać - dodaje Ścisłowski.

  Do końca przyszłego tygodnia

  W Świeciu największe problemy odczuwają mieszkańcy osiedli, których wcześniej nie obsługiwał ZUK oraz mieszkańcy domków jednorodzinnych. Poprzednie firmy zabrały swoje pojemniki, a nowych często brak. Nie ma również worków do segregacji odpadów. Przetarg na obsługę gminy Świecie wygrał co prawda PUM z Grudziądza, ale najprawdopodobniej ZUK Świecie zostanie ich podwykonawcą na co najmniej półtorej roku.

  Czytaj też: Segregacja śmieci - wszystko, co chciałbyś wiedzieć o ustawie śmieciowej a boisz się zapytać [poradnik, wideo]

  - Trwają właśnie ostatnie rozmowy w tej sprawie. Już do końca przyszłego tygodnia wszędzie powinny pojawić się pojemniki oraz tzw. dzwony na posegregowane odpady. Firmy czekają na worki, które są już zamówione i powinny dotrzeć w przyszłym tygodniu - uspokaja Aleksandra Arczyńska Lisek z referatu gospodarowania odpadami w świeckim Urzędzie Miejskim.

  Z podobnymi problemami borykają się mieszkańcy Osia i Jeżewa. Te gminy również obsługuje ZUK Świecie. Brakuje pojemników i worków. - Zgłaszają się mieszkańcy, którzy chcieli segregować śmieci, a nie mogą. Jedyne co możemy radzić, to czekać - mówi Natalia Siekierkowska z Urzędu Gminy Osie.


  Czytaj e-wydanie »
  Nieruchomości z Twojego regionu

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (15)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (15) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej