Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wciąż niepewny los 400 szwaczek z toruńskiego zakładu Torpo

Maga
fot. Lech Kamiński
Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy nie wykazała nieprawidłowości u toruńskiego producenta garniturów. Sytuacja pracowników Torpo jest jednak nadal niejasna.

- Wczoraj podpisano protokół z kontroli w Torpo, pracodawca nie wniósł zastrzeżeń. Nie stwierdzono wykroczeń przeciw prawom pracowników. Wynagrodzenia są wypłacane w terminie - mówi Beata Gołębiewska, rzeczniczka Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy.

O kontrolę poprosiła załoga zakładu, bo miała zastrzeżenia do propozycji prezesa. Jan Kucharski chciał, by jego pracownicy zrezygnowali z etatów i zatrudnili się za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej. - Praca na razie jest, ale czasy kryzysu zobowiązują nas do poszukiwania nowych rozwiązań i zapewnienia środków finansowych na dalsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa - mówił w ubiegłym tygodniu prezes Torpo.

Agencja Euroconnect w razie ewentualnych postojów w produkcji miała szkolić pracowników. Teraz jednak wycofała się z oferty zatrudnienia załogi Torpo. - Warunki, które usłyszeli pracownicy były nie do zrealizowania. Nie ma możliwości, by agencja pracy tymczasowej zatrudniła kogokolwiek na okres dłuższy niż rok. A załodze Torpo obiecywano pracę w tym systemie nawet przez sześć lat - mówi Gołębiewska.

Co wycofanie Euroconnect oznacza dla pracowników? - Na razie pracujemy i liczymy na to, że prezes dotrzyma danego nam słowa i nie zwolni nas przez dziesięć lat. Jednak póki co nie mamy żadnych konkretnych propozycji - mówi pani Ewa, jedna ze szwaczek zatrudnionych w Torpo.

Wczoraj nie udało nam się skontaktować z prezesem. Jednak w ubiegłym tygodniu Jan Kucharski mówił, że zaangażowanie firmy outsorcingowej może być jedynym sposobem na utrzymanie zatrudnienia i pensji na dotychczasowym poziomie.
- Na razie nie mamy żadnych oficjalnych sygnałów ani od pracowników ani od dyrekcji o ewentualnych zwolnieniach. Gdyby jednak doszło do tego, że czterysta osób zostałoby bez pracy, na pewno nie zostawimy ich samym sobie. W takich sytuacjach mamy możliwość wnioskowania o specjalne środki z budżetu państwa. W grę wchodzą szkolenia dla zwalnianych pracowników i pełna pomoc w kwestiach urzędowych - mówi Bożenna Pszczółkowska-Rudnicka, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Toruniu.

Obawy pracowników wciąż budzą rzekome plany przerobienia ich zakładu na hotel. - 7 kwietnia do magistratu wpłynął wniosek o opinię w sprawie adaptacji nieużywanych pomieszczeń na mieszkania dla właścicieli zakładu, ale sprawa wciąż jest w toku - mówi Agnieszka Pietrzak, rzeczniczka prezydenta Torunia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska