- Wzrost cen na pewno nie zadowala producentów. Na sytuację nakłada się sytuacja na rynku światowym, a z drugiej strony - zwiększenie produkcji świń. Rynkowi żywności, nie sprzyja też silna złotówka - mówił podczas konferencji prasowej Jacek Bogucki, podsekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi.
- Jestem przekonany, że sytuacja na polskiej wsi jest na tyle stabilna, że polscy rolnicy patrzą z optymizmem w przyszłość. Natomiast dla tych, którzy nie ze swojej często winy, z powodów obiektywnych albo jakiś zdarzeń losowych, albo może czasem nadmiernego optymizmu co do sytuacji rynkowej znaleźli się w trudnej sytuacji fin przygotowujemy program pomocowy. Zarówno w postaci kredytów preferencyjnych, jak i ustawy restrukturyzacyjnej - oceniał i zapowiadał przedstawiciel ministerstwa. Chodzi o te gospodarstwa, którym grozi bankructwo.
Bogucki omówił ceny poszczególnych rynków i zaznaczał, że "pewnie nie zadowalają rolników". - Ceny skupu często mają wahania. Ostatnio obserwujemy spadek cen. Wprawdzie nie doszły d0 poziomu z 2014, ale były już blisko.
Wystąpienie wiceministra do obejrzenia tutaj:
Średnie ceny wg Głównego Urzędu Statystycznego w styczniu 2018:
- pszenica 67,03 zł/dt
- żyto - 58,34 zł/dt
- jęczmień - 67,59 zł/dt
- pszenżyto - 62,06 zł/dt
- kukurydza - 59,65 zł/dt
- ziemniaki - 46,78 zł/dt
żywiec rzeźny:
- bydło (bez cieląt) - 6,58 zł/kg
- w tym młode bydło - 6,80 zł/kg
- trzoda chlewna - 4,26 zł/kg
- drób - 3,56 zł/kg
Mleko - 142,12 zł/hl