Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej upraw słonecznika w regionie - więcej słonecznikowego miodu. Jest dobry na serce

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
- To pewnie zależy od odmiany słonecznika, jak w przypadku rzepaku, ale w powiecie świeckim, dokładnie w Gawrońcu, słonecznik nektarował tak obficie, że ramki były nabite miodem jak deski – mówi Sławomir Wnuk, pszczelarz z Lniana w powiecie świeckim.
- To pewnie zależy od odmiany słonecznika, jak w przypadku rzepaku, ale w powiecie świeckim, dokładnie w Gawrońcu, słonecznik nektarował tak obficie, że ramki były nabite miodem jak deski – mówi Sławomir Wnuk, pszczelarz z Lniana w powiecie świeckim. Pixabay
W 2022 roku wielkość upraw słonecznika w naszym regionie wzrosła czterokrotnie w stosunku do roku poprzedniego. W ślad za tym wzrosła produkcja miodu słonecznikowego. Ma lekko kwaskowaty smak i jest zalecany osobom z chorobami układu krążenia.

W 2022 roku w województwie kujawsko-pomorskim uprawia się 5 667,82 hektarów słonecznika. Największe areały są powiecie świeckim - 1 028,05 ha - zwłaszcza w gminach Bukowiec (328,03 ha) i Świekatowo (231,95 ha), a także w gminie Boniewo w powiecie włocławskim – 209,41 ha. W 2021 roku uprawy słonecznika w naszym regionie zajmowały 1 303,04 ha, a w 2020 r. – 444,32 ha.

Rosnąca popularność słonecznika to gratka dla pszczelarzy, gdyż jego kwitnienie przypada po przekwitnięciu lip, co na wielu obszarach naszego województwa rozpoczynało tzw. pustynię pyłkową. Dzięki licznym słonecznikom, w tym sezonie pszczoły mogą uzupełniać zapasy bez przerwy.

- Miodu słonecznikowego będzie w tym roku znacznie więcej niż w poprzednich – mówi Jacek Paul, prezes Pomorsko-Kujawskiego Związku Pszczelarskiego w Bydgoszczy. - Słonecznik zaskoczył w tym roku. Na dniach mój syn będzie jeszcze wirować miód słonecznikowy, chociaż się go już nie spodziewaliśmy

- To pewnie zależy od odmiany słonecznika, jak w przypadku rzepaku, ale w powiecie świeckim, dokładnie w Gawrońcu, słonecznik nektarował tak obficie, że ramki były nabite miodem jak deski – mówi Sławomir Wnuk, pszczelarz z Lniana w powiecie świeckim. - Liczę, że rolnicy będą zadowoleni z tegorocznych zbiorów i w przyszłym roku znowu będzie dużo upraw słonecznika w naszym regionie.

Miód słonecznikowy jest żółty, ma lekko kwaskowaty smak i szczególnie zaleca się go osobom z chorobami układu krążenia. Dietetycy.org.pl, specjalistyczny portal dla dietetyków wyjaśnia, że miód „powoduje nasilenie skurczów mięśnia sercowego oraz bardziej efektywne ukrwienie naczyń wieńcowych w porównaniu z glukozą, fruktozą i cukrem inwertowanym. Ponadto przyczynia się do spadku stężenia cholesterolu całkowitego, trójglicerydów, cholesterolu LDL, a także zwiększenia poziomu cholesterolu HDL. W przypadku choroby niedokrwiennej serca stosowany regularnie miód zatrzymuje postęp miażdżycy, redukuje lub w pełni usuwa przypadłości związane z dusznicą bolesną, jak również obniża toksyczny wpływ digitoksyny na ludzki organizm.”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska