Te dane (na 19 lutego br.) dotyczą części województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, czyli jednostek administrowanych przez bydgoski inspektorat. 884 odbywających kary za przestępstwa drogowe stanowi dokładnie 10,05 procent wszystkich osadzonych, a zatem skazanych za inne czyny zabronione.
Jak sprawdziliśmy - w marcu 2022 roku za kratami przebywały 694 osoby, zaś w lipcu 2021 roku 619. Widać więc sukcesywny postęp, aczkolwiek w negatywnym tego słowa znaczeniu.
Wypili i ruszyli w drogę
Najwięcej w grupie przestępców drogowych jest tych, którzy odbywają kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających (art. 178a § 1 Kodeksu karnego) – teraz to aż 777 osób. Za to przestępstwo grozi do 2 lat pozbawienia wolności.
Zwykle, gdy taki kierowca wpada w ręce policji pierwszy raz, sąd wykazuje wyrozumiałość i wymierza karę grzywny, ewentualnie ograniczenia wolności (np. wykonywanie nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne). Druga i kolejne wpadki kończą się najczęściej za kratami.
Drugą najliczniejszą grupą (175 osadzonych) są skazani z art. 180a Kk, czyli za prowadzenie pojazdu mechanicznego po cofnięciu uprawnień. W tym przypadku w miejscu odosobnienia także można spędzić do 2 lat.
88 osób siedzi za spowodowanie w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków katastrofy lub wypadku zagrażających życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach. To art. 178 § 1 Kk, który stanowi zaostrzoną wersję innych artykułów, m.in. za spowodowanie katastrofy lub wypadku (na trzeźwo), czy nieumyślnego spowodowania wypadku.
To też może Cię zainteresować
Zaostrzenie wynika właśnie z faktu nietrzeźwości sprawcy i oznacza karę w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę, a to (w skrajnym przypadku) może oznaczać nawet kilkanaście lat za więziennym murem.
78 osadzonych odbywa kary z art. 177 § 2, czyli za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym lub z ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu. Grozi za to od 6 miesięcy do 8 lat.
46 kierowców siedzi za spowodowanie, chociażby nieumyślnie, wypadku w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała (art. 177 & 1). Ten czyn zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 3.
5 osób skazano za bezpośrednie sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym (art. 174 § 1 i 2), za co grozi w pierwszym przypadku do 8 lat, w drugim (działanie nieumyślne) do 3.
5 osobom odbywającym kary przypisano zarzut z art. 178a § 2, który oznacza prowadzenie w stanie nietrzeźwości pojazdu innego niż mechaniczny. Ten artykuł został uchylony w roku 2013, ale wymienione 5 osób odbywa jeszcze kary za inne przestępstwa.
- W rozbiciu na poszczególne artykuły liczba orzeczeń jest większa – w sumie to 1174 orzeczenia. Różnica wynika z faktu, że niektórzy osadzeni posiadają wyroki z kilku artykułów jednocześnie – informuje kpt. Agnieszka Wollmann, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Bydgoszczy.
Skazani nie tylko siedzą
Pani kapitan dodaje, że w jednostkach penitencjarnych okręgu bydgoskiego realizowane są różne programy reedukacyjne, uświadamiające że tragedia może dotknąć każdego z nas. Wystarczy bowiem ułamek sekundy, chwila nieuwagi, jedna nieprzemyślana decyzja, która zmienia całe życie.
Osadzeni uczestniczą w prelekcjach z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych, spotów filmowych. Prelekcje dają do myślenia, zmuszają do refleksji.
W Areszcie Śledczym w Bydgoszczy prowadzony jest program „Prosta droga". Z kolei w Oddziale Zewnętrznym w Bydgoszczy- Fordonie program resocjalizacyjny nosi nazwę „Piłeś, nie jedź!".
W Zakładzie Karnym nr 1 w Grudziądzu dla sprawców wypadków, albo kierowców prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu realizowane są dwa programy „Włącz myślenie" oraz „Trzeźwi na drodze".
Natomiast w Oddziale Zewnętrznym w Grudziądzu cyklicznie prowadzony jest program resocjalizacyjny pn. „Hiob".
Zakład Karny w Koronowie ma trzy programy dla sprawców przestępstw komunikacyjnych: „Piłeś, nie jedź", „Hiob" oraz Wozisz życie". W Oddziale Zewnętrznym w Toruniu osadzeniu uczestniczą w programie „Wozisz życie".
