Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więzienia na Kujawach i Pomorzu są pełne przestępców drogowych. Liczby niepokoją i rosną

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
W bydgoskim okręgu więziennictwa za kratami przebywa 884 kierowców  skazanych za różne przestępstwa drogowe, najwięcej za jazdę „pod wpływem”.
W bydgoskim okręgu więziennictwa za kratami przebywa 884 kierowców skazanych za różne przestępstwa drogowe, najwięcej za jazdę „pod wpływem”. Marek Weckwerth
W jednostkach penitencjarnych podległych Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Bydgoszczy osadzone są 884 osoby skazane za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji drogowej.

Te dane (na 19 lutego br.) dotyczą części województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, czyli jednostek administrowanych przez bydgoski inspektorat. 884 odbywających kary za przestępstwa drogowe stanowi dokładnie 10,05 procent wszystkich osadzonych, a zatem skazanych za inne czyny zabronione.

Jak sprawdziliśmy - w marcu 2022 roku za kratami przebywały 694 osoby, zaś w lipcu 2021 roku 619. Widać więc sukcesywny postęp, aczkolwiek w negatywnym tego słowa znaczeniu.

Wypili i ruszyli w drogę

Najwięcej w grupie przestępców drogowych jest tych, którzy odbywają kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających (art. 178a § 1 Kodeksu karnego) – teraz to aż 777 osób. Za to przestępstwo grozi do 2 lat pozbawienia wolności.

Zwykle, gdy taki kierowca wpada w ręce policji pierwszy raz, sąd wykazuje wyrozumiałość i wymierza karę grzywny, ewentualnie ograniczenia wolności (np. wykonywanie nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne). Druga i kolejne wpadki kończą się najczęściej za kratami.

Drugą najliczniejszą grupą (175 osadzonych) są skazani z art. 180a Kk, czyli za prowadzenie pojazdu mechanicznego po cofnięciu uprawnień. W tym przypadku w miejscu odosobnienia także można spędzić do 2 lat.

88 osób siedzi za spowodowanie w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków katastrofy lub wypadku zagrażających życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach. To art. 178 § 1 Kk, który stanowi zaostrzoną wersję innych artykułów, m.in. za spowodowanie katastrofy lub wypadku (na trzeźwo), czy nieumyślnego spowodowania wypadku.

To też może Cię zainteresować

Zaostrzenie wynika właśnie z faktu nietrzeźwości sprawcy i oznacza karę w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę, a to (w skrajnym przypadku) może oznaczać nawet kilkanaście lat za więziennym murem.

78 osadzonych odbywa kary z art. 177 § 2, czyli za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym lub z ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu. Grozi za to od 6 miesięcy do 8 lat.

46 kierowców siedzi za spowodowanie, chociażby nieumyślnie, wypadku w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała (art. 177 & 1). Ten czyn zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 3.

5 osób skazano za bezpośrednie sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym (art. 174 § 1 i 2), za co grozi w pierwszym przypadku do 8 lat, w drugim (działanie nieumyślne) do 3.

5 osobom odbywającym kary przypisano zarzut z art. 178a § 2, który oznacza prowadzenie w stanie nietrzeźwości pojazdu innego niż mechaniczny. Ten artykuł został uchylony w roku 2013, ale wymienione 5 osób odbywa jeszcze kary za inne przestępstwa.

- W rozbiciu na poszczególne artykuły liczba orzeczeń jest większa – w sumie to 1174 orzeczenia. Różnica wynika z faktu, że niektórzy osadzeni posiadają wyroki z kilku artykułów jednocześnie – informuje kpt. Agnieszka Wollmann, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Bydgoszczy.

Skazani nie tylko siedzą

Pani kapitan dodaje, że w jednostkach penitencjarnych okręgu bydgoskiego realizowane są różne programy reedukacyjne, uświadamiające że tragedia może dotknąć każdego z nas. Wystarczy bowiem ułamek sekundy, chwila nieuwagi, jedna nieprzemyślana decyzja, która zmienia całe życie.

Osadzeni uczestniczą w prelekcjach z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych, spotów filmowych. Prelekcje dają do myślenia, zmuszają do refleksji.

W Areszcie Śledczym w Bydgoszczy prowadzony jest program „Prosta droga". Z kolei w Oddziale Zewnętrznym w Bydgoszczy- Fordonie program resocjalizacyjny nosi nazwę „Piłeś, nie jedź!".

W Zakładzie Karnym nr 1 w Grudziądzu dla sprawców wypadków, albo kierowców prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu realizowane są dwa programy „Włącz myślenie" oraz „Trzeźwi na drodze".
Natomiast w Oddziale Zewnętrznym w Grudziądzu cyklicznie prowadzony jest program resocjalizacyjny pn. „Hiob".

Zakład Karny w Koronowie ma trzy programy dla sprawców przestępstw komunikacyjnych: „Piłeś, nie jedź", „Hiob" oraz Wozisz życie". W Oddziale Zewnętrznym w Toruniu osadzeniu uczestniczą w programie „Wozisz życie".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska